Bursluluk sınavı, İOKBS (İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı) olarak bilinir ve her yıl düzenlenir. Sınavın sonuçlarına göre öğrencilere burs verilir. Bursluluk sınavı puanları, sınavın zorluğuna ve adayların performansına göre her yıl değişebilir. Aşağıda, 2022 yılında bursluluk sınavının taban puanları verilmiştir:

Sınav Öncesi Stresle Baş Etmenin Yolları Nelerdir? Sınav Öncesi Stresle Baş Etmenin Yolları Nelerdir?

Ortaokul (5, 6, 7, 8. Sınıf) Bursluluk Sınavı Taban Puanları:

Diğer Çocuk Kontenjanı için: 462,356
Öğretmen Çocuğu Kontenjanı için: 464,845
Kanunla Özel Hak Tanınan Kontenjanı için: 100
Oturduğu Yerde Okul Yok Kontenjanı için: 452,258
Lise (9, 10, 11. Sınıf) Bursluluk Sınavı Taban Puanları (2022):

Diğer Çocuk Kontenjanı için: 422
Öğretmen Çocuğu Kontenjanı için: 437,516
Kanunla Özel Hak Tanınan Kontenjanı için: 100
Oturduğu Yerde Okul Yok Kontenjanı için: 419,977
2023 yılında burs kontenjanları Kahramanmaraş'ta yaşanan deprem nedeniyle artırılmıştır ve toplam kontenjan 100 bin olarak belirlenmiştir. Ayrıca, 30 bin kontenjan deprem bölgesindeki öğrencilere tahsis edilmiştir.

Bursluluk sınavı puanları, her sınavda farklılık gösterebilir, bu nedenle en güncel puanları öğrenmek için Milli Eğitim Bakanlığı'nın resmi internet sitesini veya ilgili kaynakları takip etmeniz gerekebilir. Puanlar, sınavın zorluğuna, adayların performansına ve kontenjanlara göre değişebilir. Her öğrencinin sınav sonuçları farklı olabilir.

Sınav sonuçları açıklandığında, öğrencilerin kendi puanlarını ve hangi kontenjana uygun olduklarını resmi kaynaklardan öğrenmeleri önemlidir.

. Bu sınav, her yıl farklı puan tabanlarına sahip olabilir, çünkü sınavın zorluk derecesi ve adayların performansı her yıl değişebilir. Öğrenciler, bu sınavla farklı kontenjanlara başvurabilirler, bu kontenjanlar genellikle diğer çocuk kontenjanı, öğretmen çocuğu kontenjanı, kanunla özel hak tanınan kontenjanı ve oturduğu yerde okul olmayanlar şeklinde sınıflandırılır.

2023 yılında, Kahramanmaraş'ta yaşanan depremin etkisiyle burs kontenjanı 100 bine çıkarılmış ve 30 bin kontenjan deprem bölgesine ayrılmıştır. Bu adım, depremzedelerin eğitimlerine destek olmayı amaçlamaktadır.

Öğrencilerin sınav sonuçları, doğru ve yanlış cevaplarının dikkate alınarak hesaplanır ve standart puanlarla değerlendirilir. Sınav sonuçları, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından resmi olarak açıklanır. Her öğrencinin puanı farklıdır ve hangi kontenjana uygun olduklarını öğrenmek için resmi kaynakları takip etmeleri önemlidir.

İOKBS, maddi sıkıntı çeken öğrencilere eğitimlerine devam etme fırsatı sunarak eğitimde fırsat eşitliğine katkı sağlayan bir inisiyatiftir. Bu nedenle her yıl büyük bir ilgiyle takip edilir ve öğrenciler için önemli bir fırsat sunar.

Editör: Kader GÜL