Japonya Meteoroloji Ajansı (JMA) tarafından yapılan açıklamaya göre, Noto Yarımadası'nda gerçekleşen depremler sonrasında tsunami uyarısı verildi.

Depremlerin Şiddeti ve Zamanı

Noto Yarımadası kıyısında meydana gelen depremler, yerel saatle 16.06'da 10 kilometre derinlikte 5,7 ve 16.10'da sığ derinlikte 7,6 büyüklüğündeydi. Bu sarsıntıların ardından bölgede tsunami tehlikesi ortaya çıktı, ve yerel saat 17.00 öncesinde 3 ila 5 metre arası yükseklikte dalgaların kıyıya ulaşabileceği tahmin edildi.

Geniş Çaplı Etkiler: Elektrik Kesintileri ve Ev Tahliyeleri

Depremin etkisiyle Japonya genelinde 21'den fazla deprem meydana geldi. İşikawa, Fukui, Niigata, Tokyo ve çevresinde hissedilen bu sarsıntılar, 36 binden fazla eve elektrik verilemez hale getirdi. Yetkililer, halkı güvenli yerlere tahliye etmeye çağırdı.

15 Temmuz'da İstanbul'da Toplu Ulaşım Ücretsiz! 15 Temmuz'da İstanbul'da Toplu Ulaşım Ücretsiz!

Uluslararası Tsunami Tehdidi: Rusya'nın Harekete Geçişi

Japonya'daki tsunami tehlikesi sadece ülke sınırları içinde kalmadı. Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, Sakhalin Adası'nın batı kıyısındaki bölgelerde tsunami tehdidi olduğunu duyurarak halkın tahliye edildiğini belirtti. Vladivostok ve Nakhodka şehirlerinde de tsunami uyarısı yapıldı.

Yardımlaşma ve Destek: AFAD'dan Japonya'ya Mesaj

Türkiye'nin Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Japonya'daki depreme duyulan endişeyi sosyal medya üzerinden paylaştığı bir mesajla dile getirdi. "Dost ve kardeş Japon Halkına geçmiş olsun dileklerimizi sunarız."

Editör: Kader GÜL