Dışişleri Bakanı Fidan: "Sorun Filistin ve İsrail'den daha büyük"

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Birliği temas grubu toplantıları kapsamında Amerika Birleşik Devletleri'nde yaptığı açıklamada, "Sorun artık Filistin ve İsrail'den daha büyük. Tüm bölgeyle alakalı." dedi.

Fidan, hedefin ateşkes olduğunu belirterek, "Sorun artık İsraillileri ve Filistinlileri aşıyor. O yüzden bölgesel devletler sorunu sahiplenmeli ve sorumluluklarını bilerek hareket etmeli." ifadelerini kullandı.

Netanyahu'dan Orduya 'Taktiksel Ateşkes' Tepkisi Netanyahu'dan Orduya 'Taktiksel Ateşkes' Tepkisi

Gazze hakkındaki tüm tartışmanın iki devletli yapı üzerinden gitmesini önemli bulduklarını vurgulayan Fidan, "Garantör ülke önerimiz, iki ülke formatı üzerinden gitmeli." dedi.

Temas grubunun ilerleyen saatlerde ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile de bir araya gelmesi bekleniyor.

Fidan'ın açıklamalarının anlamı

Dışişleri Bakanı Fidan'ın açıklamaları, İsrail-Filistin çatışmasının sadece iki ülke arasındaki bir sorun olmaktan çıktığını, tüm bölgeyi etkileyen bir sorun haline geldiğini gösteriyor. Fidan, bu durumun bölgesel devletlerin sorunu sahiplenmesi ve sorumluluklarını bilerek hareket etmesi gerektiğini gösterdiğini ifade ediyor.

Fidan'ın Gazze hakkındaki tüm tartışmanın iki devletli yapı üzerinden gitmesini önemli bulduğunu ifade etmesi, Türkiye'nin bu konudaki tutumunun değişmediği anlamına geliyor. Türkiye, İsrail-Filistin çatışmasının kalıcı bir çözümü için iki devletli çözümün temel olduğunu savunuyor.

Fidan'ın garantör ülke önerisinin iki ülke formatı üzerinden gitmesi gerektiğini ifade etmesi, Türkiye'nin bu konudaki hassasiyetini gösteriyor. Türkiye, garantör ülke olarak sadece İsrail ve Filistin'in yanı sıra bölgedeki diğer ülkelerin de yer almasını istiyor.

Temas grubunun ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile görüşmesinin önemi

Temas grubunun ilerleyen saatlerde ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüşmesi, İsrail-Filistin çatışmasına çözüm bulmak için yapılacak uluslararası çabaların önemli bir aşaması olacak. Görüşmede, ateşkesin sağlanması ve kalıcı bir çözüm için atılacak adımlar ele alınacak.

Görüşmenin başarılı geçmesi, İsrail-Filistin çatışmasına çözüm bulmak için uluslararası çabaların hız kazanması anlamına gelecek.

Editör: Kader GÜL