Kalsiyumun faydaları nelerdir? Kalsiyum hangi besinlerde bulunur? İşte kalsiyum içeren yiyeceklerÇavuşoğlu'ndan sert tepki Şarlatanlar yine sahnede (77)Kalsiyum, kemİk ve diş gelişimi için çok önemli. Vücuda yeterli kalsiyum alındığında kemik ve diş gelişimi en iyi şekilde gerçekleşiyor. Peki kalsiyum hangi besinlerde var? Kalsiyumun faydaları nelerdir? İşte kalsiyum içeren yiyecekler

Yetersiz kalsiyum alımı çocuklarda büyümeyi etkiler. Aşırı yetersizlik durumunda çocuklar yetişkinlikte erişebilecekleri maksimum boya erişemezler.Çavuşoğlu'ndan sert tepki Şarlatanlar yine sahnede (76)Yaşam boyunca hafif kalsiyum yetersizliğinde bile kemik yoğunluğu etkilenebilir, kemik kayıpları oluşabilir, osteoporoz riski artabilir ve kolay kemik kırıklarının görüldüğü hastalıklar oluşabilir. Uzman Diyetisyen Aysima Duygu Aksoy, kalsiyumun içeren besinlerle ilgili önemli bilgiler paylaştı.Çavuşoğlu'ndan sert tepki Şarlatanlar yine sahnede (75)Kalsiyum hangi besinlerde bulunur?
Süt ve süt ürünleri en önemli kalsiyum kaynaklarıdır. Süt, yoğurt ve peynir en fazla kalsiyum içeren gıdalardır. Bir bardak süt günlük ihtiyacımızın 1/4’ünü sağlar.Çavuşoğlu'ndan sert tepki Şarlatanlar yine sahnede (80)Kalsiyumdan zengin diğer gıdalar arasında; yeşil sebzeler (ıspanak, brokoli, marul) kabuklu deniz hayvanları, sardalya balığı, soya fasulyesi, fındık, badem, pekmez sayılabilir.Çavuşoğlu'ndan sert tepki Şarlatanlar yine sahnede (79)Yaşamımızın her döneminde sağlıklı ve güçlü kemiklere sahip olabilmek için kemik kütlemizi en yüksek seviyede tutabilmek için, kalp sağlığınızı korumak için özellikle yeterli kalsiyum alımına önem vermemiz gerekir.Çavuşoğlu'ndan sert tepki Şarlatanlar yine sahnede (78)Kalsiyum vücutta en fazla bulunan mineraldir. Vücuttaki kalsiyumun yaklaşık %99’u kemik ve dişlerde bulunurken geri kalan %1’lik kısmı da kan ve yumuşak dokularda bulunmaktadır. Besinlerle alınan kalsiyum; sağlığın korunmasında önemlidir.Çavuşoğlu'ndan sert tepki Şarlatanlar yine sahnede (81)Kalsiyumun faydaları nelerdir?

Serotonin Hormonu ve Mutluluk Arasındaki Bağlantı Serotonin Hormonu ve Mutluluk Arasındaki Bağlantı
  1. Kemiklerinizin yapısına girerek uzamasını ve güçlenmesini sağlar. Kalsiyum en iyi kemik onarıcıdır.Çavuşoğlu'ndan sert tepki Şarlatanlar yine sahnede (82)
  2. Kemiklerinizde yaşla birlikte oluşan kayıpları yavaşlatır ve güçlü kalmasını sağlar.
  3. Kalp kaslarınızı kasar ve kalbinizin atmasını sağlar.Çavuşoğlu'ndan sert tepki Şarlatanlar yine sahnede (83)
  4. Normal sinir fonksiyonlarınızın devamlılığını sağlar.
  5. Kanama durumunda kanınızın pıhtılaşmasına yardımcı olur.
     
Editör: Kader GÜL