Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından açıklanan kamuda tasarruf tedbirlerinin ardından gözler yeni düzenlemenin detaylarına çevrildi. Kamu personelinin çalışma sisteminde önemli değişiklikler planlanıyor. Personelin esnek ve uzaktan çalışması sağlanacak. İşte gündeme gelen 6 çalışma modeli.

Esnek Çalışma

Hazırlanan esnek çalışma yönetmeliği taslağına göre, kamuda "esnek çalışma" modeli uygulanacak. Bu model, çalışanların belirli saatler arasında değil, işlerini tamamladıkları sürece çalışabilecekleri bir sistemi içeriyor. Bu sayede, çalışanların iş-özel yaşam dengesi sağlanacak ve motivasyonları artacak.

Değişken Zamanlı Çalışma

"Değişken zamanlı çalışma" modeli ile kamu personeli, sabit çalışma saatleri yerine, belirli zaman dilimlerinde çalışabilecek. Bu sistem, özellikle yoğun iş günlerinde esneklik sağlayarak verimliliği artırmayı hedefliyor.

Bahar Candan'ı Cezaevinde Sanıyorduk! Candan Bakın Nerede Görüntülendi! Bahar Candan'ı Cezaevinde Sanıyorduk! Candan Bakın Nerede Görüntülendi!

Yoğunlaştırılmış Çalışma

"Yoğunlaştırılmış çalışma" modeli, haftalık çalışma saatlerinin daha az güne yayılması prensibine dayanıyor. Örneğin, personel dört gün çalışıp üç gün tatil yapabilir. Bu model, özellikle büyükşehirlerde trafik ve ulaşım sorunlarını hafifletebilir.

Uzaktan Çalışma

"Uzaktan çalışma" modeli, çalışanların işlerini evlerinden veya istedikleri yerden yapmalarını sağlıyor. Özellikle internet tabanlı uygulamalar kullanan bakanlıklarda bu model uygulanabilir. Uzaktan çalışma, hem verimliliği artırır hem de çalışanların motivasyonunu yükseltir.

Kısmi Zamanlı Çalışma

"Kısmi zamanlı çalışma" modeli, çalışanların haftalık veya günlük belirli saatler arasında çalışmasını kapsar. Bu model, özellikle yarı zamanlı çalışmayı tercih eden personel için ideal bir çözümdür. Kısmi zamanlı çalışma, kamu kurumlarının iş gücü esnekliğini artırır.

Akademik Eğitim Amaçlı Çalışma

"Akademik eğitim amaçlı çalışma" modeli, kamu personelinin akademik eğitimlerini sürdürürken çalışabilmelerini sağlar. Bu model, personelin kendini geliştirmesi ve daha yetkin hale gelmesi açısından büyük önem taşır.

Personel Alımlarında Azalma Olur Mu?

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı gibi kritik bakanlıklarda bu durum dikkate alınmayacak. Ancak diğer kamu kurumlarında, emekli olan kadar personel alımı yapılabilir.

Fahiş Maaşa Üst Sınır Getiriliyor

Kamuda birden fazla maaşa sınırlama getirileceği açıklandı. Eğer bir kişi birden fazla yerde yönetim kurulu üyesi ise ve fahiş maaş alıyorsa, buna üst sınır getirilecek. Üst sınırı aşan kısım doğrudan devlete gelir olarak kaydedilecek.

Kamuda Yeni Kurum Kurulması Önleniyor Mu?

Kamuda yeni kurum kurulmasının önlenmesi durumu söz konusu değil. Gerektiğinde yeni kurumlar kurulabilir. Mükerrer yapılanmaların ve bürokrasinin ortadan kaldırılmasıyla tasarruf sağlanacak ve verimlilik artacaktır.

Esnek ve Uzaktan Çalışma Hangi Kurumlarda Uygulanabilir?

Özellikle İstanbul'da cuma günleri trafikte ciddi bir azalma söz konusu. Bu, özel sektörde olduğu gibi kamu sektöründe de uygulanabilir. İnternet tabanlı uygulamalar kullanan bakanlıklarda esnek çalışma modelleri getirilebilir. Bu sayede verimlilik artar ve çalışanların motivasyonu yükselir.

Birden Fazla Çalışma Modeli Üzerinde Duruluyor

Büyükşehirlerde kişiler kendilerine ve ailelerine yeterli zaman ayıramıyor. Özellikle uzun süren yolculuklarda, uzaktan çalışma modeli verimliliği artıracaktır. Hazırlanan taslakta birden fazla çalışma modeli üzerinde duruluyor. Esnek çalışma, değişken zamanlı çalışma, uzaktan çalışma ve hibrit çalışma modelleri gündemde. Bu modeller, kamuda verimliliği artıracak ve çalışanların motivasyonunu yükseltecektir.

Editör: Kader GÜL