İstanbul'un tarihi Galata Köprüsü, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) liderliğinde, Milli İrade Platformu'nun düzenlediği "Şehitlerimize Rahmet, Filistin'e Destek, İsrail'e Lanet" etkinliğiyle yankılandı. 308 sivil toplum kuruluşunun katılımıyla gerçekleşen bu büyük yürüyüş, 250 bin kişinin bir araya gelerek tarihi bir buluşmaya imza attığını gösterdi.

2024 Aşure Günü: Muharrem Ayının Manevi Anlamı 2024 Aşure Günü: Muharrem Ayının Manevi Anlamı

İstanbul'un Büyük Camilerinden Toplanan Kalabalık

Sabah namazının ardından Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi, Eminönü Yeni Camii, Sultanahmet Camii ve Süleymaniye Camii önlerinde toplanan kalabalık, tarihi Galata Köprüsü'ne doğru hareket etti. Trafik kapanan yollar nedeniyle katılımcılar, yürüyerek ya da Üsküdar'dan vapurlarla alana ulaştı.

Tekbirlerle Dolu Yürüyüş

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, eski TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve TÜGVA Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan gibi önemli isimler de Sultanahmet'te oluşturulan kortejde yer aldı.

Mücadele ve Direnişin Simgeleri

Galata Köprüsü civarında bulunan 200'e yakın balıkçı teknesi, yürüyüşe destek vererek etkinliği anlamlı kıldı. Katılımcılar, ellerinde Türk ve Filistin bayraklarıyla çalınan müziklere eşlik etti.

Katılımın Yüksek Olduğu Tarihi Yürüyüş

Tarihi yürüyüşe, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, AK Parti Milletvekilleri, T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, ve diğer birçok önemli isim katıldı. Yapılan anonsla birlikte, 250 bin kişinin bu büyük buluşmada yer aldığı duyuruldu.

Sanatın ve Müziğin Gücü

Etkinlik boyunca müzisyen Ömer Karaoğlu'nun eserleri ve Abdurrahim Karakoç'un "Kardan Aydınlık" şarkısıyla duygusal anlar yaşandı. Dev ekranlarda "ForFairFuture" etiketi ile mesajlar verilirken, Galata Köprüsü'nün Karaköy çıkışında oluşturulan platformda birçok yerli ve yabancı basın mensubu etkinliği takip etti.

Dualarla Sona Erdi

"Şehitlerimize Rahmet, Filistin'e Destek, İsrail'e Lanet" etkinliği, İstanbul Medeniyet Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı'nın yaptığı dua ile son buldu. Program boyunca birçok önemli ismin konuşmalarıyla duygusal anlar yaşandı.

Ulaşım Yoğunluğu ve Etkinliğin Bitişi

Programın sona ermesiyle birlikte, yüz binlerce kişi alandan ayrıldı. Ulaşımda yoğunluk yaşanması nedeniyle Marmaray'da ilave tren seferleri düzenlendi. İstanbul'un çeşitli ulaşım araçlarıyla şehri terk eden katılımcılar, "Adil gelecek için" mesajını daha da güçlendirdi.

Bu tarihi gün, Türkiye'nin birlik ve beraberlik içinde, barış ve adalet için attığı önemli adımlardan sadece biriydi. İstanbul, 2024'e güçlü bir başlangıç yaparken, dünya da bu birlikteliği ve dayanışmayı konuşuyor.

Editör: Kader GÜL