Kredi kartıyla akaryakıt alanlara kötü haber geldi. Türkiye'de hizmet veren 12 bin 700 akaryakıt istasyonu, bankaların uyguladığı yüksek komisyon oranlarından şikayetçi. Bankalar, kredi kartı ile yapılan alımlarda istasyonlara ertesi gün hakkedişlerini vermek için yüzde 3,36 oranında komisyon uyguluyor. Bu durum, istasyon işletmecilerini olumsuz etkiliyor ve ödemelerini aksatmamak için bu komisyonu kabul etmek zorunda bırakıyor.Kredi Kartıyla Benzinliklere Getirilen Yeni Uygulama (1)

Hyundai Bayon Fiyatları Sona Erdi: Beklenmedik Düşüş! Listeyi Böyle Beklemiyorduk! Hyundai Bayon Fiyatları Sona Erdi: Beklenmedik Düşüş! Listeyi Böyle Beklemiyorduk!

İstasyon İşletmecileri Çözüm Arıyor

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Başkanı Fesih Aktaş, Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu’na (BDDK) çağrıda bulunarak bu duruma çözüm arayışında olduklarını ifade etti. Aktaş, "Akaryakıt alımlarında banka kredi kartı komisyon oranları yüzde 3’ler seviyesinde. İstasyonlarda alımların yüzde 90’ının kredi kartı ile yapıldığını düşündüğümüzde bu durum istasyonları olumsuz etkiliyor. Bizim önerimiz BDDK ilgili yönetmeliğinde değişiklik yapsın. Kredi kartı ödemelerinde bizde taksi ya da benzeri hizmet sektörlerinde olduğu gibi ‘hizmet bedeli fişi’ keselim, bankanın bize yansıttığı komisyonu vatandaş ödesin, biz de nakit ödemelerde vatandaştan komisyon tutarını almayalım" dedi.Kredi Kartıyla Benzinliklere Getirilen Yeni Uygulama (2)

Kredi Kartı İle Akaryakıt Alanlar Yandı

Nakit ödemelerde zaten fatura düzenlendiğinden devletin vergi kaybı olmayacağını belirten Aktaş, ayrıca, "Kredi kartı ile ‘hizmet bedeli faturası’ kestiğimizde ayrıca buna KDV ekleneceğinden Hazine’nin bu miktar üzerinden ek vergi geliri de oluşacaktır. Ayrıca vatandaş bu şekilde ortalama nakit 2 bin 500 TL’ye doldurduğu bir depoda 2 litre benzinin parasını ödemeyecek. Bu durum istasyonlar ve vatandaş için tam bir kazan kazan yöntemi olacak" şeklinde konuştu.

Akaryakıt istasyonları, bankalarla yaşadıkları komisyon çekişmesinde çözüm arayışını sürdürürken, vatandaşlar da bu gelişmeleri yakından takip ediyor. Son yaşanan gelişmeler, akaryakıtta nakit ödemelerde indirim, kartlı ödemelerde ise komisyon artışı gibi önemli değişikliklere işaret ediyor. Bu süreçte BDDK'nın alacağı kararlar ve sektördeki diğer gelişmeler merakla bekleniyor.