El yakan kurbanlık fiyatları 130-150 bin lira arasında değişiyor.

Çiftçilere 87 Milyon Liralık Tarımsal Destekleme Ödemesi Yapılacak Çiftçilere 87 Milyon Liralık Tarımsal Destekleme Ödemesi Yapılacak

Kurbanlık Fiyatları El Yakıyor

Türkiye'nin büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık varlığının önemli merkezlerinden olan Erzurum’da Kurban Bayramı öncesi hayvan pazarında hareketlilik başladı. Bayrama bir aydan kısa bir süre kala yurttaşlar şimdiden fiyat araştırmasına başladı.

Kurbanlık Fiyatları Bu Yıl El Yakıyor

Hayvan pazarlarında hem büyükbaş hem de küçükbaş kurbanlıkların fiyatları bu yıl el yakıyor. Besiciler, geçtiğimiz yıl ortalama 80-120 bin lira olan büyükbaş kurbanlıkların bu yıl 130-150 bin lira arasında, geçtiğimiz yıl 7-10 bin lira arasında olan küçükbaş kurbanlıkların bu yıl 10-15 bin lira arasında değiştiğini söyledi.

Geçen Yılın Tavan Fiyatları Bu Yıl Taban Fiyat Oldu

Besiciler, yüksek fiyatların sebebini enflasyon ile tarım ve hayvancılık sektöründeki girdi rakamlarının artmasına bağlıyor. Doğu Anadolu Canlı Hayvan Pazarı'nda kurbanlık fiyatları geçtiğimiz yıla oranla yüzde 70-80 civarında zamlı olarak alıcıları karşılıyor. Besiciler, geçtiğimiz yıl ortalama büyükbaş kurbanlıkların 80-120 bin lira iken, bu yıl 130-150 bin lira arasında olduğunu belirtiyor. Hayvan pazarında geçen yıl 7-10 bin lira arasında satılan küçükbaş kurbanlıkların fiyatları ise bu yıl 10-15 bin lira arasında değişiyor.

Editör: Kader GÜL