Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasını taşıyan "Mahalli İdareler Genel Seçimleri ile İlgili 2024/1 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi," Resmi Gazete'de yayımlanarak resmiyet kazandı. 6 Ocak 2024 Cumartesi günü saat 07:08'de güncellenen genelge, önemli detayları içermekte.

Seçim Tarihi ve Hukuki Temel

Genelgede, Anayasa'nın 127'nci ve 2972 sayılı Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanun'un 8'inci maddesi uyarınca, 31 Mart Pazar günü Mahalli İdareler Genel Seçimleri yapılacağı hatırlatıldı. Bu seçim, Anayasa'nın 79'uncu maddesinde öngörülen "seçimlerin başlamasından bitimine kadar, seçimin düzen içinde yönetimi ve dürüstlüğü" ilkesine uygun bir şekilde gerçekleştirilecek.

Yüksek Seçim Kurulu ve İl/İlçe Seçim Kurulları İçin Çağrı

Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi için Yüksek Seçim Kurulu ile il ve ilçe seçim kurullarının üzerine düşen sorumluluklara vurgu yapıldı. Genelge, bu kurulların çalışmalarını düzen içinde yürütmeleri ve dürüst bir seçim ortamı sağlamaları için diğer kamu kurumlarından destek almanın önemine değindi.

Yurtlarda 5 Gün Ücretsiz Konaklama Şansı 2024 Yurtlarda 5 Gün Ücretsiz Konaklama Şansı 2024

İhtiyaçların Karşılanması için Kamu Kurumlarına Çağrı

Genelgede, seçimin başarıyla gerçekleştirilmesi için gerekli olan yer tahsisi, araç temini, bilgisayar, yazıcı, toner, kesintisiz güç kaynağı, ve jeneratör gibi ihtiyaçların karşılanması konusunda tüm kamu kurum ve kuruluşlarının sorumluluğuna vurgu yapıldı. Özellikle ilçe seçim kurullarına destek sağlanması ve nitelikli işgücü takviyesi için mülki idare amirleri başta olmak üzere tüm kamu yöneticilerinden maksimum gayret ve duyarlılık bekleniyor.

Seçim sürecinde, millet iradesinin sağlıklı bir şekilde yansıması için yapılan bu çağrılara destek vermek, demokratik bir sürecin sorunsuz bir şekilde işlemesine katkı sağlamak anlamına gelir. Kamuoyunun da bu süreçte duyarlılık göstermesi, demokratik haklarını kullanması önem arz etmektedir.

Editör: Kader GÜL