Mide bulantısı; ülser, mide bağırsak enfeksiyonları, ani başlayan gastrit, bağırsak tıkanıklığı, apandisit gibi sindirim sistemi rahatsızlıkları başta olmak üzere stres, gebelik, vertigo, migren, tansiyon sorunları hatta beyin tümörü gibi durumlara yol açabilir.

Adsız tasarım (52)-1


Mide Bulantısı Neden Olur?


Taşıt tutması ya da deniz tutması gibi sebeplerle mide bulantısı meydana gelebilir. 

Kadınlarda menstruasyon (adet) döngüsü sırasında olabilir.Mide bulantısına ağrı ya da ateş gibi diğer belirtilerin eşlik etmesi halinde altta yatan neden dismenore, endometriozis veya premenstrual sendrom gibi diğer jinekolojik hastalıklar olabileceği için ileri araştırma gerekli olabilir.

 
Sindirim Sistemi Problemleri

Bazı sindirim sistemini ilgilendiren sorunların varlığında kişide mide bulantısı oluşabilir. Reflü, mide bulantısına neden olabilecek sindirim sistemi rahatsızlıklarının başında gelir. Bu rahatsızlıkta mide içeriği özefagusa (yemek borusu) doğru hareket eder. Asitli besin içeriğinin bu hareketi sonrasında oluşan yanma hissi mide bulantısını tetikleyebilir.

Bazı durumlar şunlardır;

Gebeliğin erken dönemleri
Böbrek taşı ya da pankreatit gibi nedenlerle oluşan aşırı derecede ağrı hissi
Kimyasal toksinlere maruz kalma
Korku ve diğer duygusal stres durumları
Safra kesesi hastalıkları
Besin zehirlenmeleri
Bazı kokular
Vertigo
Kulak enfeksiyonu

Hangi hastalıklara yol açabilir;

Beyin sarsıntısı
Ensefalit (beyin dokusunun iltihaplanması)
Menenjit (beyin zarlarının iltihaplanması)
Sindirim kanalında tıkanıklıklar
Apandisit
Migren
Beyin tümörü
Kalp krizi
Karaciğer yetmezliği


Doğal çözümler...

ELMA

Tatlı kırmızı elma değil, yeşil ekşi elma... Elma severlerin dikkatine: Ekşi elma mideyi rahatlatarak mide bulantısının önüne geçen meyvelerden yalnızca biri.

ZENCEFİL

 Mide asidini nötralize ederek, mide kaslarını gevşeten zencefili taze olarak tüketmek veya çayını içmek mide bulantısına iyi gelir.

LİMON

Boğaz Yanması: Diğer Üst Solunum Yolu Enfeksiyonlarından Ayırıcı Tanı Boğaz Yanması: Diğer Üst Solunum Yolu Enfeksiyonlarından Ayırıcı Tanı

Bir su bardağı suyun içerine damlatacağınız limon mide asidini dengeleyip, bulantınızı engellerken; limonu yalnızca koklamak dahi mide bulantısına iyi gelir.

PATATES
 Haşlanmış patates, mide asidini azaltarak; midedeki krampların ve dolayısıyla da mide bulantısının giderilmesine yardımcı olur.

PAPATYA ÇAYI

Genellikle uykusuzluğun çaresi olarak bilinse de papatya çayının mide bulantısına da epey geldiğini söylememizde fayda var. Mis gibi kokusuyla ve mideyi rahatlatan etkisiyle mide bulantısını anında keser. Ama fazla tüketmemek gerekir.

MUZ

 Mide mukoza salgısını artırarak mideyi koruyan muz mide bulantısı durumlarından pek tercih edilmese de mide bulantısına karşı oldukça etkili bir meyve olduğunu söylememizde fayda var.

YOĞURT

 Probiyotik açısından oldukça zengin olan yoğurt, sindirim sistemimizi düzenleyerek mide kramplarımızı geçirir ve mide bulantısını kısa sürede keser.

ELMA SİRKESİ

1 çay kaşığı elma sirkesini 1 su bardağı suya ekleyin ve için. Bu mide asidinin nötralize olmasını sağlayacak ve mide bulantınızı giderecek.

Mide Bulantısı Tedavisi Nasıldır?

Temiz ve serin sıvı tüketmek
Hafif ve sade gıdalarla beslenmek
Kızartılmış, yağlı, baharatlı ya da aşırı tatlı besinlerden uzak durmak
Öğünleri küçültmek (vücut için gerekli gıdaların alınması için farklı besin gruplarından küçük porsiyonlardan oluşmuş öğünler) ve daha yavaş beslenmek
Soğuk ve sıcak gıdaları birbirinin ardından tüketmemek
Öğünün hemen sonrasında herhangi bir fiziksel aktivitede bulunmaktan kaçınmak
Dinlenme
Migren ataklarını tetikleyebilecek hızlı yanıp sönen ışık gibi çevresel etkenlerden sakınmak
Ortamın nem ve sıcaklığını düzenlemek
Parfüm ya da yemek kokusu gibi yoğun kokuların bulunduğu ortamlardan uzak durmak 
Ameliyatlardan, radyoterapiden ya da kemoterap

Editör: Çetin KEYDAL