Irak'ta öğrenci yurdunda yangın: 14 kişi hayatını kaybetti

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin Erbil kentine bağlı Soran ilçesinde 9 Aralık 2023 gecesi saat 23:00 sıralarında bir öğrenci yurdunda yangın çıktı. Yangın, öğrenci yurdunun 14. katındaki bir odada başladı ve kısa sürede tüm binayı sardı.

Yangında, öğrenci yurdunda kalan 60 kişiden 14'ü hayatını kaybetti, 7'si ise yaralandı. Hayatını kaybedenler arasında bir üniversite hocasının da bulunduğu öğrenildi.

Yangının çıkış nedeni henüz belirlenmedi. Ancak, yangının elektrik arızası veya dikkatsizlik sonucu çıktığı tahmin ediliyor.

Son Dakika: Okul Çökmesi Sonucu 12 Ölü Son Dakika: Okul Çökmesi Sonucu 12 Ölü

Yangın, Irak'ta büyük üzüntü yarattı. Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, yangında hayatını kaybedenler için başsağlığı mesajı yayınladı. Salih, mesajında, "Yangında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Yangının çıkış nedeninin araştırılmasını ve sorumluların en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyorum" dedi.

Irak Başbakanı Mustafa Kazımi de yangında hayatını kaybedenler için taziye mesajı yayınladı. Kazımi, mesajında, "Yangında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Yangının tüm boyutlarıyla araştırılmasını ve sorumluların en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyorum" dedi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani de yangında hayatını kaybedenler için taziye mesajı yayınladı. Barzani, mesajında, "Yangında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Yangının tüm boyutlarıyla araştırılmasını ve sorumluların en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyorum" dedi.

Yangınla ilgili soruşturma başlatıldı.

Yangının etkileri

Yangın, Irak'ta büyük bir insani trajedi yarattı. Yangında hayatını kaybedenler arasında 18-25 yaş aralığındaki üniversite öğrencileri, üniversite hocaları ve diğer çalışanlar bulunuyordu. Yangın, hayatını kaybedenlerin aileleri ve yakınları için büyük bir yıkıma neden oldu.

Yangın, Irak'taki öğrenci yurtlarında güvenlik önlemleri konusunda da tartışmalara yol açtı. Yangın, öğrenci yurtlarının yangın güvenlik standartlarına uygun olmadığı ve yangın söndürme ekipmanlarının yetersiz olduğu iddialarını gündeme getirdi.

Yangının nedenleri

Yangının çıkış nedeni henüz belirlenmedi. Ancak, yangının elektrik arızası veya dikkatsizlik sonucu çıktığı tahmin ediliyor.

Yangınla ilgili soruşturma başlatıldı. Soruşturmada, yangının çıkış nedeni ve sorumluların kimliği araştırılacak.

Yangının önlenmesi için alınacak önlemler

Yangının önlenmesi için öğrenci yurtlarında aşağıdaki önlemlerin alınması gerekiyor:

Yangın güvenlik standartlarına uygun binalar inşa edilmeli.
Yangın söndürme ekipmanları yeterli sayıda ve uygun şekilde yerleştirilmeli.
Öğrencilere yangın güvenliği konusunda eğitim verilmeli.

Irak'ta öğrenci yurdunda çıkan yangın, büyük bir insani trajedi yarattı. Yangın, Irak'taki öğrenci yurtlarında güvenlik önlemleri konusunda tartışmalara yol açtı. Yangının önlenmesi için gerekli önlemlerin alınması gerekiyor.

Editör: Kader GÜL