Gaziosmanpaşa Küçükköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde (MTAL) görev yapan bir öğretmen okulunda yaşanan bazı olaylara ilişkin Milli Eğitim Bakanlığı Tetfiş Kurulu Başkanlığı’na gönderilmek üzere İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne “gizli” ibareli bir ihbar dilekçesi yolladı. 3 sayfalık, 24 ayrı maddeden oluşan ihbar dilekçesinde yer alan iddialar çürümüşlüğü gözler önünde serdi.

Gaziosmanpaşa Küçükköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde (MTAL) görev yapan öğretmen ihbar dilekçesinde pandemi sürecinde şahit olduğu bir usulsüzlüğe dikkat çekti. Görev yaptığı okulda Milli Eğitim Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi’nin maske üretimi sırasında kutuların değiştirildiğine tanık olduğunu ve oradaki bir meslektaşıyla konuştuğunu belirten öğretmen, “bunları neden değiştiriyorsunuz H.K. Hocam’ diye sormam üzerine, ‘Hocam biz hep böyle yapıyoruz. Bu kadar maskeyi iki kişinin üretmesi mümkün değil’ yanıtını aldım. ‘Ürünü nereden alıyorsunuz?’ diye sormam üzerine ‘komonteksten alıyoruz’ yanıtı aldım” dedi. Öğretmenin bu anlatımları okul tarafından üretildiği sanılan maskelerin başka bir firmadan satın alındığını ortaya çıkardı.

‘Ödenek harcandı kapı kolu ortada yok’ iddiası
Okulda yapılan yolsuzluklarında anlatıldığı ihbar dilekçesinde okul aile birliğinden bağışlar toplandığı ancak bu bağışların kayıtlı olduğu evrakların okul müdürü tarafından yetkili öğretmenlere asla gösterilmediği de iddialar arasında yer aldı. Ayrıca okulda bir tadilat yapılması için 19 bin 878 TL ödeneğin harcandığı ancak ödenek listesindeki kapı kolu gibi hiçbir malzemenin alınmamış olması da dikkat çeken bir husus olarak ihbar dilekçesinde yer aldı. Okulda sigortasız personel çalıştırıldığı ve bazı personellerin yıllık izin kullanmadan izne ayrıldığı da ihbar dilekçesinde iddialar arasında yer aldı. Dilekçenin en sonunda ise iddiaların incelenmesi istendi.

Ders Çalışma Teknikleri: Grup Çalışması Ders Çalışma Teknikleri: Grup Çalışması


Milyonluk ihalede geçiyordu
Söz konusu okul geçen günlerde yemek ihalesiyle gündeme gelmişti. Devlet hastanelerinin yemek ihaleleri uzun bir süredir aşçılık eğitimi olan meslek liselerine veriliyordu.

Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi için 10 Haziran 2022 tarihinde yapılan "24 aylık malzeme dâhil yemek hazırlama, pişirme, dağıtım ve sonrası hizmeti alımı" ihalesi, 99 milyon 730 bin TL bedelle Gaziosmanpaşa Küçükköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (MTAL) tarafından alınmıştı. Ancak yemekleri yapamayan okul ihale açmış yemekleri bir firmadan almıştı.

Editör: Kader GÜL