2023-2024 eğitim ve öğretim dönemi için yaklaşan okul açılışıyla ilgili yaşanan ekonomik sıkıntılara dair bir konuşma yapıldığı anlaşılıyor. Habere göre, kırtasiye ürünleri ve diğer okul masraflarında önemli bir artış yaşanmış ve bu durum velilerin maddi sıkıntı yaşamasına neden olmuş. CHP Aydın Milletvekili Evrim Karakoz, geçen yılın okul masraflarıyla bu yılki masrafları karşılaştırarak, masraflarda yüzde 105'e varan bir artış olduğunu belirtmiş.

Velilerin öğrencilerinin okul ihtiyaçlarını karşılamak için çok yüksek masraflarla karşılaştığına dikkat çekilen haberde, özellikle defter, kalem, çanta, ayakkabı, servis ve kantin masraflarında ciddi artışlar olduğu ifade edilmiş. Karakoz, bu masrafların artık veliler için ciddi bir yük haline geldiğini ve velilerin hesaplı ürün bulmakta zorlandığını belirtmiş. Etiketlerin sürekli değiştiği ve ürünlerin sık sık zamlandığına dikkat çekilmiş.

LGS Sonuçları Beklemede! Heyecan 28 Haziran'da Patlayacak! LGS Sonuçları Beklemede! Heyecan 28 Haziran'da Patlayacak!

Karakoz'un açıklamalarına göre, bir öğrencinin ortalama kıyafet gideri 3 bin TL'ye kadar çıkıyor. Kırtasiye malzemeleri, yemek giderleri, servis ve ulaşım giderleri gibi kalemler de eklenince, öğrenci ve velilerin bu yüksek masrafları karşılamakta güçlük çektiği belirtiliyor.

Karakoz, hükümeti eleştirerek öğrenci ve velilerin bu yüksek masraflarla başa çıkamadığını ve çocuk okutmanın artık lüks haline geldiğini ifade etmiş. KDV oranlarının düşürülmesi veya öğrencilere okul ihtiyaçlarının ücretsiz dağıtılması gibi çözüm önerileri sunmuş.

2023-2024 eğitim döneminin yaklaşmasıyla birlikte okul masraflarında yaşanan yüksek artışın velileri ve öğrencileri zor durumda bıraktığı vurgulanmış. Bu durum, CHP Aydın Milletvekili Evrim Karakoz'un açıklamalarıyla desteklenmiş ve çözüm önerileri sunulmuş.
Kırtasiye ürünleri, servis, kıyafet gibi giderlerde yaşanan bu artışlar, çocukları okula göndermenin giderek daha zorlu bir maliyet taşıdığını gösteriyor. Bu durumu dile getiren CHP Aydın Milletvekili Evrim Karakoz, velilerin çocuklarının eğitim masraflarını karşılamakta güçlük çektiğini ve çözüm olarak KDV oranlarının düşürülmesi veya okul ihtiyaçlarının ücretsiz dağıtılması gerektiğini belirtiyor.

Editör: Kader GÜL