Bakanlık genelgesiyle 12 ile 25 Haziran arası ek seferler konuldu. Özcan, salgın döneminde otobüs sefer sayısının düştüğünü ancak bayram nedeniyle hareketliliğin arttığını belirtti. Ayrıca, bilet fiyatlarına zam yapılmadığını ve vatandaşların biletlerini otogardan veya acentelerden almaları gerektiğini vurguladı.

Salgın Dönemi ve Otobüs Seferleri

Birol Özcan, şehirler arası yolcu ve sefer sayısının koronavirüs salgınından önceki döneme göre halen düşük olduğunu söyledi. Salgın döneminde günlük otobüs sefer sayısının 700'lere kadar düştüğünü belirten Özcan, "Salgından sonra bu sayı 1300'lere kadar yükseldi. İstanbul Otogarı'ndan 2023 yılında 440 bin otobüs çıktı," dedi.

Vergi Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Vergi Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bayram Yoğunluğu ve Ek Seferler

Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla şehirler arası yolcu taşımacılığında hareketlilik başladı. Kurban Bayramı'nda ana hatların, yani şehirler arası çalışan otobüs firmalarının biletleri bitmiş durumda. Bakanlığın genelgesiyle 12 ile 25 Haziran arası ek seferler için müsaade edildi. Ek seferlerin satışına başlandı. Geçen Ramazan Bayramı'nda bu kadar yoğunluk yaşanmadı. Ancak bu bayram daha yoğun. Çünkü yaz sezonu ve okullar tatil. Bu durum yoğunluğu arttırdı. Kovid öncesi bayramda otogardan 2 bin 400 ile 2 bin 500 otobüs çıkıyordu. Şimdi 1700 ile 1800 otobüs çıkış yapıyor. Kurban Bayramı'nda 2000'leri bulması bekleniyor. Bu sefer sayısına ulaşıldığında otobüs sektörü rahatlayacak ve para kazanacak. Bayramın 9 gün olmasından memnunuz. Bayram için gidenler, dönüş biletlerini de alıyor. Ama yaz sezonunda gittiği yerde kalacaklar dönüş biletini almıyor. 12, 13, 14, 25 Haziran'da yer yok. Bayramda kesinlikle yolcuları İstanbul'da bırakmıyoruz.

Bilet Fiyatlarına Zam Yok

Vatandaşların bayramda bilet fiyatlarına zam yapıldığını sandığını, ancak böyle bir durumun olmadığını anlatan Özcan, "Örneğin, İstanbul ile Ankara arasında bilet fiyatı 1000 lira. Bakanlığın bize verdiği yönetmeliğe göre 1000 liralık bilet yüzde 30 aşağıya, yani 700 liraya düşürülebiliyor. Tavan fiyatı 1000 lira ise firmalar 1050 liralık bilet kesemez. Kışın 700 liraya bilet kesenler, yazın 1000 liraya kadar bilet kesince vatandaş zam oldu sanıyor. Aslında zam yapmıyoruz," diye konuştu. Özcan, vatandaşların biletlerini otogardaki firmalardan alması gerektiğini, korsan taşımacılığın sektöre zarar verdiğini ifade etti. Bazı dolandırıcıların internet sitesi açarak bilet satışı yaptığına dikkati çeken Özcan, "Vatandaşların mağdur olmamak için biletlerini kesinlikle otogardan ve acentelerden alması gerekiyor," uyarısında bulundu.

Otobüs Firmalarının Memnuniyeti

Otobüs firması yetkilisi Alaattin Çendek de otobüs doluluk oranının yüzde 100 olduğuna işaret ederek, "Ek seferler koymaya başladık. Yoğunluktan memnunuz. Geçen bayrama göre bu Kurban Bayramı'nda yoğunluk fazla," şeklinde konuştu.

Editör: Kader GÜL