AK Parti'de Toplu İstifalar, AK Parti'de Değişim Rüzgarları AK Parti'de Toplu İstifalar, AK Parti'de Değişim Rüzgarları

Özel, Dikmece direnişinin 112’nci gününde verdiği destek ile hukuk devletinin önemini vurguladı

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Hatay ziyareti sırasında acele kamulaştırılan tarım arazilerine TOKİ konutu yapımına karşı 112 gündür direnen Dikmece halkına desteğini sundu. Özel, projeye ilişkin verilen yürütmeyi durdurma kararının uygulanmasının hukuk devletinin bir gerekliliği olduğunu vurguladı.

Özel, Dikmece köyünde yaptığı açıklamada, “Bütün Türkiye kamuoyuna Dikmece’den ifade edelim, aynen Anayasa Mahkemesinin kararını Yargıtay’ın saymamasını ve Cumhurbaşkanı’nın da onlara destek vermesi gibi hukuk devleti ayaklar altına alınıyor. Bu yargı kararının derhal uygulanması gerekli, takip edeceğiz” dedi.

Dikmece köylülerinden Hasan Özgün, Dikmece’de direnişin 112 gündür sürdüğünü hatırlattı ve geçen hafta Hatay 3’üncü İdare Mahkemesi’nin projeye ilişkin yürütmeyi durdurma kararı verdiğini, ancak mahkeme kararına rağmen arazilerde çalışmaların devam ettiğini açıkladı:

“Karar önümüzde maalesef iş makinaları hiçbir kural yasa, mahkeme tanımaksızın çalışmaya devam ediyorlar. Biz burada zeytinliklerimizle, doğamızla, inancımızla, kültürümüzle yaşamaya devam etmek istiyoruz. Buradan sürülmemize izin vermeyeceğiz. Alevi olmak suç değildir. Biz Alevi olarak bu ülkenin eşit yurttaşı olmak istiyoruz, burada kalmak istiyoruz.”

Özel, köylülerin taleplerini dinledikten sonra, “Dikmece’de bir hukuk devleti sınavı veriliyor. Bu sınavda hukuk devleti kaybederse, bu ülkenin geleceği de kaybeder. Bu sınavı hukuk devletinin kazanması için biz de elimizden geleni yapacağız” dedi.

Dikmece direnişinin hukuki boyutu

Hatay’ın Kumlu ilçesine bağlı Dikmece köyündeki 300 hektarlık tarım arazisi ve zeytinlik, TOKİ tarafından acele kamulaştırılarak konut yapımı için tahsis edilmişti. Köylüler, zeytinliklerinin kesilmesine ve arazilerinden sürülmelerine karşı 20 Temmuz 2023 tarihinden itibaren direniş başlattı.

Dikmece köylüleri, projeye ilişkin yürütmeyi durdurma istemiyle Hatay 3’üncü İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Mahkeme, 2 Kasım 2023 tarihinde verdiği kararda, projenin yürütmesini durdurdu.

Ancak, TOKİ, mahkeme kararına rağmen arazilerde çalışmalarına devam etti. Köylüler, bu duruma karşı Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Dikmece direnişine, Türkiye’nin dört bir yanından destek geldi. CHP, HDP, İYİ Parti ve Saadet Partisi’nin yanı sıra, sivil toplum kuruluşları ve sanatçılar da köylülere desteklerini ilettiler.

Özel’in Dikmece ziyareti, hukuk devletinin önemine dikkat çekmesi açısından önemli bir gelişme olarak değerlendirildi.

Editör: Kader GÜL