Sabah Namazı'nın 2 Rekatlık Sünneti Nasıl Kılınır?

1. Adım: Niyet etmek

Abdest aldıktan sonra, namaz kılınacak yerin ve üzerimizin temiz olmasına dikkat edilirek Kıble'ye karşı dönülür, ayaklar birbirinden dört parmak kadar açık tutulur. Sonra, niyet edilir. Örneğin:

"Niyet ettim Allah rızası için bugünkü sabah namazının sünnetini kılmaya"

2. Adım: Tekbir almak

Niyet ettikten sonra, eller baş parmakları kulak yumuşaklarına değdirilir, avuç içleri kıble istikametine dönük şekilde parmak araları açılır ve "Allahu Ekber" diyerek tekbir getirilir.

3. Adım: İftitah Tekbiri'ni okumak

Tekbir aldıktan sonra, eller göbek altında sağ el sol elin üzerine bağlanır. Sağ elin küçük parmağıyla başparmak, sol elin bileğini halka gibi kavramış şekilde tutulur. Sonra, "Sübhaneke" okunur.

4. Adım: Fatiha Suresi'ni ve bir sureyi okumak

Eller bağlandıktan sonra, gözlerimiz secde edilecek yerden ayrılmadan "Sübhaneke" okunur. Sonra, "Euzü Besmele" çekilerek "Fatiha Suresi" okunur ve Amin denir. Peşinden bir "Sure" okunur.

5. Adım: Rükuya eğilmek

Sure okunduktan sonra "Allahu Ekber" diyerek rükua eğilinir. Ellerle parmak araları açık olarak diz kapakları kaplanır, bel yerle paralel olcak şekilde düz tutulur, bacak ile kollar gergin olur ve gözler ayak uçlarına bakar. Dizler bükülmeden dik tutulmalıdır. Rükuda iken üç defa "Sübhane Rabbiye'l-Azim" denir.

6. Adım: Rükudan kalkmak

Rükudan doğrulurken "Semi Allahü Limen Hamideh" denir, tam dik durunca ise "Rabbena Lekel Hamd" denir.

7. Adım: Secde etmek

Ayakta kısa bir süre durduktan sonra "Allahu Ekber" diyerek secdeye gidilir. Secdeye inerken önce dizler, sonra eller yere konur. Başımız iki elimiz arasında, alın ve burun yere değecek ve parmaklar kıbleye doğru. Dirseklerimiz yere değmiyecek ve vücuda yapışık olmayacak. Ayak parmakları kıbleye dönük, topuklar bitişik duracak. Secdede iken üç defa "Sübhane Rabbiyel-a'lâ" denir.

8. Adım: Secdeden kalkmak

Secdeden doğrulurken "Allahu Ekber" diyerek ayağa kalkılır. Ayaklar omuz genişliğinde açılır.

9. Adım: Oturuş yapmak

Ayakta kısa bir süre durduktan sonra "Allahu Ekber" diyerek oturuşa geçilir. Sol ayak yere yatık, sağ ayak dik olacak şekilde parmakları kıble istikametinde bükülür ve uylukların üzerinde oturulur. Avuçlar, dizin üzerine konur ve parmaklar serbest bırakılır.

10. Adım: İkinci secdeye gitmek

Kısa bir müddet (Sübhânallah diyecek kadar) oturuşta durulduktan sonra tekrar secdeye gidilir. Secdede iken üç defa "Sübhane Rabbiyel-a'lâ" denir ve buradan "Allahu Ekber" diyerek ayağa ikinci rekata kalkmış oluruz.

11. İkinci rekatın yapılması

İkinci rekat da, birinci rekatta tarif edildiği gibi tamamlanır. Sadece ikinci rekatın başında "Sübhaneke" okunmaz. Ayrıca İkinci secdeden sonra "Allahu Ekber" diyerek ayağa kalkmayıp oturuşa geçilir.

12. Oturuşta dualar okumak

Kargonuz Kaybolduysa Ne Yapmalısınız? Kargonuz Kaybolduysa Ne Yapmalısınız?

Oturuşa geçince "Ettehıyyatü", "Allahümme Salli", "Allahümme Barik" ve "Rabbena" dualarını okuruz.

13. Selam vermek

Duaları okuduktan sonra başımız önce sağa çevrilmiş ve gözler omuza bakacak şekilde **"Essela

Editör: Kader GÜL