Takma Tırnak Nasıl Yapıştırılır? Adım Adım Rehber Takma Tırnak Nasıl Yapıştırılır? Adım Adım Rehber

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ümran Karabulut Doğan, HPV virüsünün cinsel temas yoluyla bulaştığını ve cinsel hayat başlamadan önce aşılanmanın yüzde 99 oranında koruma sağladığını belirtiyor.

HPV'nin 200'den fazla alt tipinin bulunduğunu ve bazı toplumlarda yaygınlığının yüzde 60'lara kadar çıkabildiğini belirten Dr. Doğan, HPV'nin kadınlarda görülen rahim ağzı kanserinin yüzde 8,5'ine ve erkeklerde görülen kanserlerin yüzde 1,5'ine neden olduğunu açıklıyor. HPV'nin genellikle semptom vermediğini ve rutin taramalar sırasında veya DNA testleri ile pozitif sonuç vererek tespit edilebildiğini söylüyor. Ayrıca, genital siğiller veya ilişki sonrası kanama gibi belirtilerle gelen hastalarda da tarama testleriyle HPV tespit edilebiliyor.

HPV'nin rahim ağzı kanseri, dış genital kanserleri ve siğillere neden olabileceğini belirten Dr. Doğan, HPV'den korunmanın en etkili yollarından birinin aşı olduğunu vurguluyor. Aşının farklı varyantları bulunduğunu belirten Dr. Doğan, 4'lü varyantın yüzde 70 koruma sağladığını, 9'luk varyantın ise yüzde 90 koruma sağladığını açıklıyor. Türkiye'de 9'luk varyantın Ocak 2023'ten itibaren bulunduğunu belirtiyor.

Dr. Doğan, 15 yaşından önce 9-14 yaş arasındaki çocuklara iki doz aşı uygulandığını, 15 yaşından sonra ise üç doz aşı yapılması gerektiğini söylüyor. Özellikle cinsel hayat başlamadan önce aşı yapmanın yüzde 99 koruma sağladığını belirtiyor.

Ayrıca Dr. Doğan, aşılanmanın yanı sıra prezervatif kullanımının da genital siğillerden korunmada etkili olduğunu, bağışıklığı güçlendiren yaşam tarzı, sigara kullanmamak ve düzenli uyku gibi faktörlerin de koruyucu yöntemler olduğunu vurguluyor. Toplumda yaygın bir virüs olan HPV'ye karşı çocukların aşılanması ve yetişkinlerin de aşılanmasının önemini vurguluyor.


HPV virüsü, cinsel yolla bulaşan ve rahim ağzı kanseri gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen bir enfeksiyondur. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ümran Karabulut Doğan'a göre, bu virüsten korunmanın en etkili yollarından biri, erken yaşlarda aşılanmadır. HPV'nin cinsel temasla yüzde 99 oranında bulaştığına dikkat çekilen açıklamada, özellikle cinsel hayat başlamadan önce aşının yapılmasının yüksek koruma sağladığı ifade ediliyor. HPV'nin çeşitli alt tipleri bulunduğu ve bazı toplumlarda yaygınlığının yüzde 60'ları aştığı vurgulanıyor. Aşıların yüzde 70 ila yüzde 90 arasında koruma sağladığı belirtilirken, 9'lu varyantın en etkili olduğu bildiriliyor. Ayrıca, genital siğillerin tedavisinde kullanılan yöntemlerden bahsedilerek, korunmanın prezervatif kullanımı ve sağlıklı yaşam tarzıyla desteklenmesi gerektiği vurgulanıyor. Dr. Doğan, bu önlemlerin toplum sağlığı için kritik olduğunu ve çocukların aşılanmasının yanı sıra yetişkinlerin de aşılanmasının gerektiğini vurguluyor.

Editör: Kader GÜL