Randevu aksaklıkları ve atıl kapasite sorunlarına çözüm olarak 'randevuma geleceğim' onayı alınacağı belirtiliyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hastane randevularıyla ilgili yeni bir uygulamaya gidileceğini ve 'randevuma geleceğim' onayı alacaklarını açıkladı.

17 Nisan 2024 - Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün akşam Saray'da gerçekleşen kabine toplantısının ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, hastane randevularıyla ilgili yeni bir uygulamaya geçileceğini duyurdu.

Koca, en önemli sorunlardan birinin hastanelerde yaşanan randevu aksaklıkları ve kapasite sorunları olduğunu belirterek, şunları söyledi:Hastane Randevuları (1)

"İl, hastane ya da branş bazında yaşanan sorunları biliyoruz. Bununla ilgili hastane yöneticilerimiz de yoğun çalışma içerisinde. Sorun yaşadığımız branş ve hastaneleri tek tek değerlendiriyoruz. Artan bir talep var. Buna karşılık kapasitemizi de artırıyoruz. Hekim sayımızın artan talebi karşılaması da son derece önemli. Bu bakımdan yetiştirmemiz gereken hekim ve uzman hekim sayısı çok önemli."

Koca, geleceğe matuf önemli tedbirleri zaten aldıklarını belirterek, "En son yan dal uzmanlıkları için de gereken iyileştirmeleri yaptık." dedi.

Ancak mevcut kapasitenin yeterince verimli kullanılamaması sorununun da bulunduğunu vurgulayan Koca, şunları söyledi:

"Bunun bir tarafı kapasiteyi belirleyen hastanelerimiz, diğer tarafı randevu alıp, randevusuna gelmeyenlerin sebep olduğu atıl kapasite. Bu nedenle ilk tedbirleri almıştık. Şimdi yeni yaptığımız analizler bazı zorunlulukları işaret ediyor. Önümüzdeki haftalar kademeli şekilde, yeni tedbirleri hayata geçirecek ve randevu sorununu kalıcı şekilde çözeceğiz."

Koca, bir önceki yıl randevu alıp gelmeyenlerin sayısının 23 milyon olduğunu, bu yılın 3 aylık döneminde ise 6 milyon kişi olduğunu belirterek, şunları söyledi:

Kurban Bayramı Tatili İçin 9 Gün Müjdesi: Sektör Temsilcileri Çağrıda Bulundu Kurban Bayramı Tatili İçin 9 Gün Müjdesi: Sektör Temsilcileri Çağrıda Bulundu

"Randevu alıp gelmeyenlerin 15 gün içinde yeniden randevu almasını kısıtladık. Bu durum randevu sadakat oranını artırdı. Ancak randevu alanların son dakikaya kadar randevu iptal edebilmesi mümkündü. Son anda da olsa randevusunu iptal edenler kısıtlanmıyordu. Bu durumda kısıtlı duruma düşmemek için randevusuna gelmeyecekse bile son anda iptal edenlerin oranında artış oldu. Bu durumda o kapasite yine kullanılamaz durumda kalıyor. 25 milyon tekil vatandaş, 81 milyon randevusunu son dakikalarda iptal etmiştir. Bu boşluklara yeni randevu veremediğimiz için 17 milyon randevu kapasitesi atıl kalıyor."

"Atıl kapasiteyi kullanabilmek için buna karşı, 'randevuma geleceğim' onayı alacağız. Randevu sahiplerinin bu onayı randevudan önceki gün 23.59'a kadar vermesi gerekecek. Onaylanmamış randevular için yerine bir başkasına randevu vereceğiz. Böylece son dakika iptalleri ile oluşan atıl kapasiteyi verimli şekilde kullanacağız. Bugünkü verilere göre yüzde 20 kapasite artışına karşılık geliyor. Randevu alıp, onay verdiği halde gelmeyenler için aynı branşta hiçbir hekime ve sağlık tesisine müracaat edilemeyecek. Aynı klinikten mükerrer randevu alınamayacak. Yakında devreye girecek yöntemle iki randevusunu aldığı halde, ikinci kez randevusuna gelmeyenlerin randevu almasını 15 gün zaman dilimi için bütün branşlara randevuya kapalı hale getireceğiz. Buradan başlıyoruz, uygulama ilerledikçe ilave tedbirler almaya da devam edeceğiz."

Koca, ayrıca Tip-1 diyabeti olan kişilere ücretsiz olarak insülin sensörü verilmesini hedeflediklerini belirterek, "İnsülin sensörü kullanmanın diyabeti kontrol altında tutmada önemli etkisi var. Ancak bildiğiniz gibi sensörler ithal ve maliyeti de oldukça yüksek. Tip-1 diyabetli bütün vatandaşlarımıza sensörü ücretsiz vermek istiyoruz. Sensörü yerlileştirmeye başladık, laboratuvar ortamında üretimi gerçekleştirildi. Seri üretim hazırlığı yapılıyor. Pilot üretimle beraber gerekli deneyler ve klinik kullanıma girecek. Yasal izin ve belgelerini de aldıktan sonra, önümüzdeki 6-7 hafta içerisinde klinikte kullanımına başlamak istiyoruz. Bütün Tip-1 diyabetlere, başta çocuklar olmak üzere ulaştırmak istiyoruz. Geliştirdiğimiz sensör, değer bazında yüzde 90 yerli olacak. Kademeli olarak kullanıma alacağız ama her grup için ücretsiz olacak." dedi.

Bu haber, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın hastane randevularıyla ilgili yeni uygulamayı duyurduğu açıklamalarını ve Tip-1 diyabetlilere ücretsiz insülin sensörü verme hedefini içeriyor. Koca, randevu aksaklıkları ve atıl kapasite sorunlarına çözüm olarak 'randevuma geleceğim' onayı alınacağını ve randevu iptallerine sınırlama getirileceğini belirtti.