Samsung akıllı telefonlar kalp atış hızını ekrandan ölçecek!
Samsung Display, yerleşik parmak izi okuyucu ve kalp atış hızı sensörüne sahip dünyanın ilk mobil OLED panelini tanıttı.

Mobil OLED ekran teknolojilerinde dünyanın önde gelen markalarından olan Samsung, önemli adımlar atmaya devam ediyor. Güney Koreli üretici SID Display Week 2023 etkinliğinde yeni teknolojisini tanıtmaya hazırlanıyor. Samsung’un yeni teknolojisi mobil cihazlarda yeni bir döneme işaret ediyor.

Samsung yeni ekran teknolojisini tanıttı
Samsung Display, yerleşik parmak izi okuyucu ve kalp atış hızı sensörüne sahip dünyanın ilk mobil OLED panelini tanıttı. Sensor OLED adı verilen bu yeni panel, biyometri ve sağlık konusunda sahip olduğu entegre teknolojiler ile akıllı telefon veya tabletlerin karmaşık tasarımını önemli ölçüde basitleştirebilir. Şirketin yeni ekran teknolojisinin yakın gelecekte üst seviye telefonlarda kullanılması bekleniyor.
Samsung Display, yerleşik parmak izi ve kardiyovasküler izleme teknolojilerine sahip dünyanın ilk OLED panelini önümüzdeki günlerde düzenlenecek olan SID Display Week 2023 etkinliğinde gün yüzüne çıkaracak.

Vivo Y35m+ için geri sayım: Teknik özellikleri belli oldu!
Vivo Y35m+ modeli MIIT sertifikası aldı ve bilinmeyen bazı teknik detayları ortaya çıktı. İşte özellikleri!

ChatGPT ve Uzaktan Eğitim ChatGPT ve Uzaktan Eğitim

Dahili ışık algılamalı OPD’ye (Organik FotoDiyot) sahip olan yeni ekran sayesinde artık OLED panellerin altına ayrı bir parmak izi okuyucusu kullanılmasına gerek kalmayacak. Böylece yeni akıllı cihazların maliyetinin azalmasının yanı sıra cihaz içinde yer tasarrufu da sağlanacak.


Her bir pikselinde ışık algılama teknolojisine sahip olan Sensor OLED panel bu sayede aynı anda birden fazla parmaktan parmak izi veya kalp atış hızı bilgilerini algılayabiliyor. Böylece cihazın daha doğru biyometrik kimlik doğrulama sunması ve kan basıncını ölçmesi bekleniyor. Yeni OLED panel aynı zamanda kullanıcının stres seviyesini de eş zamanlı olarak ölçebilecek.

Sensor OLED ekranlar, her iki elin parmaklarını aynı anda algılayarak mevcut giyilebilir cihazlardan daha doğru sağlık bilgileri sağlayacağı ifade ediliyor. Yeni ekran teknolojisini ilerleyen yıllarda akıllı telefonlarda görmeyi bekliyoruz. Peki siz Samsung’un yeni Sensor OLED ekran teknolojisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Editör: Kader GÜL