Açıklanan ilk verilere göre Şanlıurfa'da AK Parti'nin adayı Zeynel Abidin Beyazgül %35,63  YRP'nin adayı Kasım Gülpınar ise %36,63 oy topladı (Açılan sandık oranı %19,53).

Kürt ve muhafazakar seçmenin çoğunlukta olduğu bu kentte, özellikle Şanlı Urfa’nın ileri gelenlerden ve “şıh torunu” olarak bilinen Kasım Gülpınar’ın iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi'nden (AKP) istifa ederek, Cumhur İttifakı’nın eski ortağı Yeniden Refah Partisi’nden (YRP) aday olması bu kentteki seçim yarışı için daha önceki dengeleri adeta alt üst etti.

Yeniden Refah Partisi, 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan Türkiye genel seçimlerinde Cumhur İttifakı'ndan seçimlere katılarak, 1.527.048 seçmenden aldığı oy ile yüzde 2,8 oranıyla seçimde 6. parti olup, TBMM’ye 5 milletvekili göndermişti.

Bu yerel seçim öncesi AKP ve YRP arasındaki müzakerelerde bir sonuç alınamaması yüzünden daha önceki ittifak bozuldu.

Erbakan'dan iktidarın ekonomi politikalarına sert eleştiriler

YRP lideri Fatih Erbakan, bunun dışında, kampanya boyunca iktidarın özellikle ekonomi politikasını en fazla eleştiren lider oldu.

Erdoğan NATO Zirvesi İçin Washington'da: Sokaklar Trafiğe Kapatıldı Erdoğan NATO Zirvesi İçin Washington'da: Sokaklar Trafiğe Kapatıldı

AKP’nin yıllardır seçimi kazandığı bu kentte, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’ü yeniden aday göstermesi ise son genel seçimlere göre kentte ikinci parti konumundaki Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'ni (DEM Parti) de iddialı hale getirdi.

MAK Araştırma tarafından yapılan ve geçen hafta yayımlanan seçim anketi sonucu, AKP adayı Zeynel Abidin Beyazgül’ün yüzde 32, YRP adayı Mehmet Kasım Gülpınar’ın yüzde 29

DEM Parti adayları Celalettin Erkmen ve Gülser Yıldırım’ın ise yüzde 24 oranında oy alacağını ortaya koymuştu.

Editör: Kader GÜL