Adını bu kızarıklıkların üzerindeki kepeklerin renginden almaktadır.

Sedef hastalığı; saçlı deri, diz, dirsek, kol ve bacakların dış kısımları, kuyruk sokumu ve kalça başta olmak üzere tepeden tırnağa vücudun her yerinde görülebilir. Sedef hastalığı kepekli kızarıklıklar dışında göbek deliği, koltuk altı, kas gibi katlantı yerlerde pişik benzeri bir görünüm ile ortaya çıkabilir.

Gırtlak Kanseri Tanısı Nasıl Konur? Gırtlak Kanseri Tanısı Nasıl Konur?

Ayrıca hastaların büyük bir bölümünde ise tırnak altında boşalmada kalınlaşma, yağ damlası benzeri lekeler, tırnaklarda çukurcuklar şeklinde bulgular gözlenir. Sedef hastalığı az sayıdaki hastada ise el ve ayak tabanlarında daha nadiren de tüm vücutta yaygın içi irinli, küçük su kabarcıkları şeklinde görülebilir.

Sedef hastalığı bulaşıcı mıdır? Sedef hastalığı bulaşıcı değildir.

Sedef hastalığı kimlerde görülür? Dünya nüfusunun yaklaşık %2’sini etkileyen sedef hastalığı, ülkemizde yaklaşık olarak 1 milyon kişiyi etkiler. Kadınlar ile erkekleri neredeyse eşit oranlarda etkiler, ancak kadınlarda daha erken yaşlarda başlar.

Hastalığın görülme sıklığı etnik ve coğrafi faktörlere bağlı olarak değişebilir. Sedef hastalığının en yaygın olduğu ülke Norveç'tir; siyahilerde ve Asyalılarda çok nadir, Eskimolarda ise neredeyse hiç görülmez. Sedef hastalığının en sık görüldüğü yaşlar 20’li ve 50’li yaşlardır, ancak her yaşta ortaya çıkabilir. Çocuklarda yetişkinlere kıyasla daha nadir görülür.

Sedef hastalığının belirtileri nelerdir?

Kollar, bacaklar, avuç içleri ve ayak tabanında kırmızı lekeler üzerinde gri-beyaz renkli deri döküntüleri ve kabuklanmalar
Şişlik ve kızarıklıklar
Eklemlerde ağrı
Ciltte kuruluk, yanma hissi, kaşıntı ve kanamalar
Özellikle diz ve dirsek bölgelerinde yer alan sedef rengi pullanma ve kabuklanmalar
Tırnaklarda çukurcuklar, kalınlaşma ve sarı renk oluşumu
Tırnak çevresinde şişlik ve kızarıklıklar.
Sedef hastalığının çeşitleri nelerdir?
Sedef hastalığının 5 farklı çeşidi bulunmaktadır: plak tipi psoriasis, guttat psoriasis, püstüler psoriasis, tırnak psoriasisi, eritrodermik psoriasis ve psoriatik artrit şeklinde sıralanabilir.

Sedef hastalığı ölümcül müdür? Sedef hastalığı doğrudan ölümcül değildir. Ancak tedavi edilmezse, bağışıklık sistemi ile ilişkili diğer hastalıkların riskini artırabilir.

Sedef hastalığı nasıl tedavi edilir? Kesin bir tedavisi yoktur, ancak semptomlar kontrol altına alınabilir. Tedavi tipi hastalığın tipine ve şiddetine bağlıdır. Topikal kremler, sistemik haplar, iğneler ve fototerapi gibi yöntemler kullanılabilir.

Sedef hastalığına sahip insanlara öneriler:

Alkol ve sigara kullanmamalı, kiloya dikkat etmelidirler.
Doktorun önerdiği dışında ilaç kullanmamalıdırlar.
Grip aşılarını yaptırmalıdırlar.
Tansiyon, kolesterol, lipit gibi değerler takip edilmelidir.
Spor yaparak zayıf kalmaya çalışmalı, düzgün beslenmelidir.
Eklem ağrıları olduğunda doktora bildirmelidirler.
Aileler anlayış göstermeli ve tedavi sürecinde iş birliği yapmalıdırlar.

Editör: Kader GÜL