Ankara, İstanbul ve İzmir'de yaşayan 0-36 aylık çocuğu olan 3,500 kadın ve bu çocuklara bakacak 3,500 kadın bakıcısı için yeni bir teşvik projesi başlatıldı. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun Avrupa Birliği desteğiyle hayata geçirdiği "Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi II" kapsamında, annelerin iş hayatına katılımlarının teşvik edilmesi amaçlanıyor.

Proje kapsamında, annelerin sertifikalı bakıcılar istihdam etmeleri ve kayıtlı işlerde çalışmaları durumunda aylık 325 euro destek sağlanacak. Bu destek, 12 ay boyunca devam edecek ve böylece çocuklu kadınların istihdamı teşvik edilerek bakıcıların istihdamda kalması desteklenecek.

Yeni Vergi Düzenlemeleriyle POS ve IBAN Kullandıranlara Ağır Cezalar Geliyor Yeni Vergi Düzenlemeleriyle POS ve IBAN Kullandıranlara Ağır Cezalar Geliyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri, projenin kayıtlı kadın istihdamını artırmayı hedeflediğini belirterek, özellikle imalat ve inşaat sektörlerinde kadın istihdamının artırılması gerektiğine dikkat çekti. Projenin, kadınların iş gücüne katılımını ve işsizliğin azaltılmasını destekleyen önemli bir adım olduğunu vurguladılar.

Editör: Kader GÜL