2024 Ocak ayı itibarıyla sıfır otomobil fiyatları yaklaşık olarak yüzde 5'e kadar arttı. Bu güncelleme, Temmuz ayından itibaren alınan önlemler ve markaların indirim kampanyalarının ardından gelmişti. Ancak, bu artışın devam edip etmeyeceği konusundaki belirsizlik, otomobil alıcılarını endişelendiriyor. Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, bu konuda "kur ve enflasyon kaynaklı artış yaşanabilir" yanıtını verirken, ikinci el araba fiyatlarında da zamların devam edeceğini ifade etti. Ancak, mevcut fiyatların hala avantajlı olduğunu vurgulayarak, alıcıları cesaretlendirdi.

Piyasadaki Değişiklikler ve Fiyat Artışı Analizi

Temmuz ayında alınan önlemler ve markaların indirim kampanyalarıyla sıfır otomobil fiyatlarındaki yüzde 20'lik gerileme, 2023 Ocak ayına göre bile otomobil fiyatlarının yüzde 100'e yakın arttığını ortaya koydu. Ancak, 2023 yılı Ağustos ayından itibaren sıfır otomobilde yapılan indirim ve kampanyaların ikinci el pazarında da fiyat düşüşlerine yol açtığını belirten İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, Eylül-Ekim aylarında indirimlerin yüzde 20'lere ulaştığını, Kasım ve Aralık aylarında ise düşüş trendinin durarak fiyatların sabit kaldığını ifade etti.

2023-2024 Model Liste Fiyatları ve Öngörüler

Ertemel, 2023-2024 model liste fiyat farkının yüzde 3 ile 5 arasında olacağını belirtti. Stoku tükenen veya belirli bir seviyenin altına düşen araçlarda kampanyaların sonlandığına dikkat çekerken, stok adedi bulunan araçlarda kampanyaların halen devam ettiğini ifade etti. Bu durumda, kampanyaların en fazla 1-1,5 ay daha süreceğini ve sonrasında liste fiyatlarının geçerli olacağını belirtti.

Döviz ve Enflasyonun Araç Fiyatlarına Etkisi

2023 yılı Ağustos ayında sıfır otomobilde yapılan indirim ve kampanyaların ikinci el pazarında da fiyat düşüşlerine yol açtığını belirten Ertemel, döviz kurundaki artışın ve enflasyondaki değişikliklerin yeni yılın gelmesiyle birlikte sıfır otomobil liste fiyatlarında artışa neden olduğunu ifade etti. Ancak, döviz kurundaki artış devam ettiği takdirde sıfır otomobil fiyatlarında yeniden artış yaşanabileceği uyarısında bulundu.

İkinci El Araç Piyasası ve Fiyat Değişiklikleri

İkinci el araç fiyatları konusunda da değerlendirmelerde bulunan Ertemel, özellikle C Segment sedan aile otomobillerinin hem sıfır hem de ikinci el otomobil pazarında en çok tercih edilen araçlar arasında olduğunu belirtti. Ayrıca, B Segment Hatchback araçların da iki pazarda öne çıkan modeller arasında yer aldığını vurguladı. Ancak, döviz kuru kaynaklı fiyat artışları olmasa dahi, talepteki artışın önümüzdeki süreçte ikinci el araç fiyatlarında yükselişe neden olabileceğini dile getirdi.

Kira Geliri Nasıl Artırılır? Kira Geliri Nasıl Artırılır?

Marka Bazlı Kampanyalar ve Fırsatlar

Ocak ayında sıfır otomobilde çeşitli markaların düzenlediği kampanyalar da dikkat çekiyor. Bu kapsamda, Chery, Peugeot, Toyota, Citroen, Nissan, Opel ve MG markaları özel kampanya ve fırsatlar sunmaktadır.

Chery Kampanyası

Cherry Ocak kampanyası kapsamında zam yapmayıp fiyatları sabit tutarken, tüm Chery modellerinde 50 bin TL’ye kadar araç takas desteği ve 200 bin TL’ye kadar faizsiz kredi imkanı sağlanmaktadır.

Peugeot Kampanyası

Peugeot, farklı modellerinde özel kampanya fırsatları sunmaktadır. Örneğin, Peugeot 2008 ve E-2008 modellerinde 165 bin lira için 12 ay vadeli faizsiz kredi imkanı bulunurken, diğer modellerde de çeşitli avantajlar sunulmaktadır.

Toyota Kampanyası

Toyota, yeni yılın ilk özel kampanyasını duyurmuş ve 'Yaris Cross' modeli için Ocak ayının sonuna kadar geçerli olacak olan kampanyada, sıfır araç sahibi olmak isteyenlere 170 bin TL’ye varan indirim fırsatı sunmaktadır.

Citroen Kampanyası

Citroen, çeşitli modellerinde özel kampanyalar sunmaktadır. Örneğin, Citroen C4 X modelinde 250 bin TL için 12 ay ve yüzde 1,99 faizli kredi fırsatı bulunmaktadır. Ayrıca, diğer modellerde de çeşitli finansman avantajları sağlanmaktadır.

Nissan Kampanyası

Nissan Qashqai'nin Ocak ayı kampanyasında farklı donanım seviyelerine göre nakit alım indirimi ve sıfır faiz imkanı sunulmaktadır. Bu kampanya, benzinli Qashqai modellerinde 150.000TL’ye 12 ay yüzde 0 faiz kredi imkanını içermektedir.

Opel Kampanyası

Opel, Corsa, Astra, Mokka gibi modellerinde çeşitli kampanyalar sunmaktadır. Örneğin, Opel Corsa, 200 bin TL için 12 ay vade ve yüzde 0,99 faizli kredi fırsatıyla satışa sunulmaktadır.

MG Kampanyası

MG, ocak ayında MG4 ve ZS EV modelleri için özel kampanya ve fırsatlar sunmaktadır. Örneğin, MG4 Electric modeline 200 bin TL’ye 12 ay vade ve 0,49 faizli krediye ek, 70 bin TL’ye varan takas desteği sağlanmaktadır.

Tüm bu gelişmeler göz önüne alındığında, 2024 yılında otomobil almayı düşünen kullanıcılar için önemli bir dönemeçte olduğumuzu söyleyebiliriz. İkinci el araç fiyatlarındaki potansiyel artışlar, marka bazlı kampanya ve fırsatlar, döviz kuru ve enflasyondaki değişiklikler gibi faktörler, alıcıları dikkatli bir değerlendirme yapmaya yönlendiriyor. Her koşulda, özellikle Çin menşeli markaların rekabet ortamı ve sektöre dair alınan önlemler gibi etkenlerle fiyatlar, kullanıcı lehine olacak gibi görünüyor.

Editör: Kader GÜL