SIM Kilidi veya diğer adıyla PIN kodu, SIM kartınızın izinsiz kullanımını ve rehber bilgilerinizi korumak amacıyla geliştirilmiş basit bir şifre mekanizmasıdır. Sim kilidini en fazla 3 defa yanlış girebilirsiniz, tüm haklarınızı tamamladığınız anda SIM kart kendini bloke eder ve blokenin kalkması için PUK adı verilen koda ihtiyaç duyar.

WhatsApp, Görüntülü Aramalara Yeni Bir Soluk Getiriyor! WhatsApp, Görüntülü Aramalara Yeni Bir Soluk Getiriyor!

SIM Kilidi Açma

SIM kilidini açmak için cihaz ilk başladığı veya SIM cihaza takıldığı anda karşınıza gelen şifre alanına doğru şifreyi girip, cihazın kontrol tuşları veya ekranından girişini yaptığınız şifreyi onaylamanız gerekir. SIM kilidini açmak için maksimum üç kere şifre denemesi gerçekleştirebilirsiniz.

SIM Kilidi Kaldırma

SIM kilidini kaldırmak için önce cihazınızı herhangi bir mobil cihaza takın ve ardından SIM kilidini açarak cihazın açılmasını sağlayın. Daha sonra cihazın Ayarlar menüsü içerisinden Güvenlik sekmesini ziyaret edin ve SIM kilidiyle ilgili kısma girip, SIM kilidini kaldırma veya PIN Kodu Sormayı Kapat seçeneklerine ulaşın. SIM kilidini doğruladığınızda işlem gerçekleştirilecektir.

Editör: Egemen KEYDAL