Stellantis'in Cezayir'deki Yatırım Hamlesi

Cezayir'in otomotiv endüstrisi, Stellantis'in büyük bir hamlesi ile yeni bir döneme giriyor. Kasım 2022'de taahhütlerini yerine getiren şirket, Cezayir'deki Tafraoui fabrikasında üretime başlamış ve bu projeye başlangıç olarak 200 milyon Avro'luk bir yatırım yapmıştır.

Yüksek Yerlilik Oranıyla Üretim

Stellantis'in açıklamasına göre, tesisin yerlilik oranı yüzde 35'in üzerinde olacak ve Cezayir pazarına yılda 90 bin adet otomobil montajı sağlayacak. Bu stratejik adım, Cezayir otomotiv endüstrisinin gelişimine, istihdam yaratılmasına ve teknoloji transferine uzun vadeli bir taahhüt anlamına gelmektedir.

Niyet Mektubu ile Desteklenen Gelişim

Stellantis ayrıca, Cezayir'deki otomotiv ekosisteminin gelişimine katkı sağlamayı amaçlayan bir Niyet Mektubu'nu imzalayarak, ülkenin endüstriyel ve ekonomik kalkınmasına katkıda bulunma sözü vermiştir.

Müzik Dinleyerek Para Kazanma Uygulamaları Müzik Dinleyerek Para Kazanma Uygulamaları

Stellantis ve Cezayir İş Birliği

Yerel Entegrasyon ve Eğitim

Bu mektup, üretim kapasitesi, yerel entegrasyon oranı ve bir Stellantis Akademisi'nin kurulması gibi konularda iş birliğini içermektedir.

Cezayir Sanayi ve İlaç Üretim Bakanı Ali Aoun, bu adımın, Stellantis'in Cezayir sanayi projesinin genişlemesine ve üretim kapasitesinin yerel ve ihracat pazarları doğrultusunda genişletilmesine yönelik bir taahhüt olduğunu belirtmiştir.

Stellantis CEO'su Carlos Tavares'in Vizyonu

Stellantis Üst Yöneticisi (CEO) Carlos Tavares, iDare Forward 2030 planı kapsamında Cezayir'in Stellantis'in bölgesel geleceğine dahil edileceğini açıklamıştır.

''Fiat markasını ülkeye getirerek, Cezayir’de otomobil üreterek ve Cezayirli müşterilere harika modeller sunarak bu planımızı gerçekleştirmiş olmaktan gurur duyuyoruz. Bu, Tafraoui sakinleri ve Cezayirli müşterilere katma değer yaratan büyüme ve gelişme yolculuğunun başlangıcıdır. Bu gelişmeyle ülkeye olan bağlılığımızı artırmaya hazırız.''

Gelecek Hedefleri ve İstihdam

2024 yılında 40 bin adet üretim hedeflenen SKD'nin yanı sıra, tesisin 2026'ya kadar 90 bin adet otomobil montajı gerçekleştirmesi bekleniyor. Proje, 2026 yılına kadar 1.600’ün üzerinde dolaylı istihdam yaratacak bir yerel tedarikçi ekosistemini oluşturmayı hedeflemektedir.

Editör: Kader GÜL