ABD Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "Hamas'ın terör örgütü olmadığı, kurtuluş ve mücahitler grubu olduğu" yönündeki açıklamalarına yanıt verdi.

Ayrıca Erdoğan, "Daha dün Ukrayna'da yaşanan savaşta ortaya çıkan kayıplar için dünyayı ayağa kaldıranların, Gazze'deki aleni katliama duvar kesilmesi, bu riyakarlığın en somut ifadesidir" şeklinde konuşmuştu.

VOA Türkçe'den Dilge Timoçin'in haberine göre, ABD Dışişleri Bakanlığı, yazılı bir açıklama yaparak "Hamas konusundaki duruşumuz nettir. ABD, Hamas'ı 1997 yılında, sivil hedeflere karşı önceden tasarlanmış, siyasi amaçlı şiddet eylemleri gerçekleştirdiği gerekçesiyle 'yabancı terör örgütü' olarak nitelendiriyor" ifadelerine yer verdi.

Bakanlık ayrıca, Rusya ile İsrail arasında herhangi bir benzerlik olmadığını belirterek, "Rusya, komşularının topraklarını ele geçirmek ve kan dökerek sınırlarını genişletmek amacıyla Ukrayna'da kışkırtılmamış ve haksız bir savaş başlattı. İsrail ise Hamas tarafından gerçekleştirilen korkunç bir terör saldırısına karşılık vermekte ve kendisini terörizme karşı savunmaktadır" dedi.

Bakanlık, şu ifadeleri kullandı:

Ömer Çelik ve Ecem Toplar'dan Sürpriz Evlilik Haberi Ömer Çelik ve Ecem Toplar'dan Sürpriz Evlilik Haberi

"Başkan Biden'ın da ifade ettiği üzere, İsrail'e saldırı, Putin'in topyekun işgalini başlatmasından bu yana çok ağır yaralar alan Ukrayna halkına uygulanan yaklaşık 20 aylık savaş, trajedi ve vahşetin bir benzeridir. Hamas ve Putin, farklı tehditleri temsil ediyor, ama ortak noktaları şu; her ikisi de komşu bir demokrasiyi yok etmek istiyor. Eğer çekip gider ve Putin'in Ukrayna'nın bağımsızlığını ortadan kaldırmasına izin verirsek, dünyanın dört bir yanındaki saldırganlar da aynı şeyi denemek için cesaret bulacaklardır."

Editör: Kader GÜL