Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile birlikte yürüttüğü Tutanak Bilgi Sistemi Projesi ile yapay zeka teknolojisini kullanarak milletvekillerinin konuşmalarını tanıyıp yazıya dökecek.

Projenin yürütücüsü olan TBMM Tutanak Hizmetleri Başkanı Muhsine Çevik, stenograf görevlilerinin çalışmalarını anlatarak, stenografların genellikle üniversitelerin hukuk, iktisat, işletme gibi bölümlerinden mezun olduktan sonra özel bir eğitim sürecinden geçtiğini belirtti. Bu süreçte, hızlı yazma yeteneği ve tutanak tekniklerinin öğretildiğini ifade etti.TBMM'de Devrim Yapay Zeka Destekli Stenografi Sistemi Devreye Girecek!Projenin amacının, milletvekillerinin konuşmalarını daha etkin bir şekilde kayıt altına almak olduğunu belirten Çevik, yapay zekanın konuşmaları tanıyarak yazıya dökeceğini ve bu sayede stenografların işini kolaylaştıracağını söyledi. Ancak, tartışmalı oturumlarda, yapay zekanın sesleri ayırt edemeyeceği için stenografların hala önemli bir rol oynayacağını vurguladı.

Kali Linux ve Etik Hacking: Bilgisayar Güvenliği Eğitimi Kali Linux ve Etik Hacking: Bilgisayar Güvenliği Eğitimi

Bu proje, TBMM'nin teknolojik altyapısını güçlendirmek ve çalışmalarını daha verimli hale getirmek amacıyla başlatılmış gibi görünüyor.

Editör: Kader GÜL