İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları ve bölgedeki gelişmeleri görüşmek üzere Katar'ın başkenti Doha'da bir araya geldi. Görüşmede, Filistin halkının hedeflerini gerçekleştirebilmesi için iş birliğinin sürdürülmesi konusunda mutabakata varıldığı belirtiliyor.

Heniyye, İsrail'in Kudüs ve Aksa'ya yönelik ihlallerini ele alarak, bu durumun Aksa Tufanı'na yol açtığını ifade etti. Ayrıca Heniyye, uluslararası toplumun, İslam dünyası ve Arap ülkelerinin Gazze'deki duruma müdahale etmesi gerektiğini vurguladı. Abdullahiyan da Gazze'ye yönelik saldırıların durdurulması amacıyla yaptığı bölgesel ve uluslararası görüşmeler hakkında bilgi verdi ve Tahran'ın Filistin davasını destekleme konusundaki kararlılığını vurguladı.Terörist Etkisiz Hale Getirme Operasyonları, Güvenlik Güçlerinin Kararlılığı  (3)Milli Savunma Bakanlığı, son dakika olarak yaptığı açıklamada, Suriye'nin kuzeyindeki Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı bölgelerinde tespit edilen 10 PKK/YPG'li teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu. Ayrıca, Irak'ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde de 6 PKK'lı teröristin etkisiz hale getirildiği belirtildi.  Bakanlık, "Kahraman Mehmetçik, teröristlerin taciz ve saldırı girişimlerine misliyle karşılık vermeye devam ediyor. 'Terörist neredeyse hedefimiz orası!' parolasıyla terör inlerini yerle bir etmeye devam edeceğiz." ifadelerine yer verdi.  

Son günlerde Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre, Türk Silahlı Kuvvetleri, terör örgütü PKK'ya yönelik etkili operasyonlar gerçekleştirmiş ve 16 teröristi etkisiz hale getirmiştir. Bu olaylar, Türk güvenlik güçlerinin kararlılığını ve terörle mücadeledeki azimlerini bir kez daha gözler önüne seriyor. İşte, Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Pençe-Kilit operasyonlarına dair eşsiz bir balık yazısı:  Anahtar Bilgiler ve Operasyonların Stratejisi:  Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonları, terör örgütü PKK/YPG'nin Suriye'nin kuzeyinde oluşturduğu tehdidi bertaraf etmek amacıyla gerçekleştirilen kapsamlı operasyonlardır. Bu bölgeler, Türkiye'nin sınırlarını ve güvenliğini tehdit eden terörist unsurların barındığı alanlar olarak belirlenmiştir.

Operasyonlar, terör örgütlerine karşı kararlı bir mücadele anlayışının birer yansımasıdır.  Pençe-Kilit operasyonu ise, Irak'ın kuzeyinde gerçekleştirilen ve PKK'ya yönelik etkili bir mücadele stratejisinin bir parçasıdır. Burada, teröristlerin saklandığı mağaralar ve sığınaklar hedef alınarak, terör örgütünün lojistik ve askeri kapasitesine darbe vurulmaktadır.Terörist Etkisiz Hale Getirme Operasyonları, Güvenlik Güçlerinin Kararlılığı  (2)

Devlet Başkan Yardımcısı'nı Taşıyan Uçak Kayboldu Devlet Başkan Yardımcısı'nı Taşıyan Uçak Kayboldu

 Operasyonların Hedefi ve Sonuçları:  Bu operasyonların temel hedefi, terörist grupların etkinliklerini engellemek ve sivil halkın güvenliğini sağlamaktır. Bu amaç doğrultusunda, teröristlerin tespiti ve etkisiz hale getirilmesi, güvenlik güçlerinin öncelikli görevlerindendir. Bu operasyonlarla, terör örgütlerinin planlarının bozulması ve sınır bölgelerindeki istikrarın sağlanması hedeflenmektedir.

Bu operasyonlar, ülkenin güvenliğini sağlama ve sivil halkın yaşam kalitesini artırma amacına hizmet etmektedir.

Editör: Kader GÜL