Trabzon’da turizm ve özellikle sağlık turizmi olanaklarının tanıtımını yapmak, Azerbaycan’daki potansiyelin Trabzon’a yönlendirilmesini sağlamak için Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) öncülüğünde, Türk Hava Yolları (THY) iş birliğiyle Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye bir ziyaret gerçekleştirildi.

Trabzon heyetinde; Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı Erkut Çelebi, Başkan Yardımcısı Mehmet Çelebi, Sağlık Komisyonu Başkanı Mehmet Üçüncüoğlu, Meclis Üyesi Barış Çuvalcı, Proje Uzmanı Mümin Gençoğlu, Türk Hava Yolları Trabzon Bölge Müdürü Osman Hacımahmutoğlu, Trabzon İl Sağlık Müdürü Hakan Usta ve Müdür Yardımcısı Yavuz Çakıroğlu, Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürü Tamer Erdoğan, Trabzon Valiliği Özel Kalem Müdürü Sami Ayan yer aldı.

ACENTELERE TRABZON’UN TURİZM VE SAĞLIK TURİZMİ POTANSİYELİ ANLATILDI

Bakü’de öncelikle bir tanıtım ve bilgilendirme organizasyonu düzenlendi ve Türk Hava Yolları Azerbaycan Müdürü Hamid Eldeleklioğlu ve THY tarafından davet edilen seyahat acentelerine Trabzon’un turizm potansiyeli ve sağlık kuruluşları hakkında bilgiler aktarıldı.

Türkiye’nin Azerbaycan Büyükelçisi Doç. Dr. Cahit Bağcı’yı ziyaret eden Trabzon heyeti, Bakü’de turizm ve sağlık turizminin işleyişi ve sektör için dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgiler aldı.

AZERBAYCAN İŞ DÜNYASI İLE İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Ev sahibi evden çıkardı, ev ararken de dolandırıldı Ev sahibi evden çıkardı, ev ararken de dolandırıldı

Azerbaycan’da bulunan iş adamları ile Trabzon'daki iş adamları arasında bağların artırılması, sağlık turizmi alanında faaliyet gösteren kuruluşların Trabzon’a yönlendirilmesi için yapılacak çalışmalarda önderlik edecek 7 bine yakın üyesi bulunan Azerbaycan Sahibkarlar (İşadamları) Teşkilatları Milli Konfederasyonu (ASK) ziyaret edildi ve TTSO ile ASK arasında iş birliği protokolü imzalandı.

Azerbaycan’da faaliyet gösteren Türk firmalarla da iş birliği kanalının oluşturulması için MÜSİAD Azerbaycan ziyaret edildi. Bu ziyarette, turizm ve sağlık turizmi için Azerbaycan pazarı hakkında bilgiler alındı ve Bakü ile Trabzon arasında ticaret ve sanayi alanında geliştirilmesi gereken konular hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.

ÇELEBİ: YOĞUNLUĞUN AZALDIĞI DÖNEMLER İÇİN SAĞLIK TURİZMİ ÇOK İYİ BİR ALTERNATİF

TTSO Başkanı Erkut Çelebi, Azerbaycan’a verimli bir ziyaret gerçekleştirdiklerini belirterek, “Kurulan iletişimlerde tercümana bile gerek duyulmayan kardeş ülkemiz Azerbaycan hem Türkiye hem de Trabzon için çok önemli pazarlardan birisi. Turizmin yaz aylarında çok aktif olduğu fakat diğer dönemlerde yoğunluğun azaldığı ilimiz için sağlık turizmi gibi alternatifler çok önemlidir. Azerbaycan’da bulunan potansiyelin şehrimize yönlendirilmesi için Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası, bu gibi ziyaretlerin yanı sıra şehrimizde alım heyetleri, workshoplar ve ikili iş görüşmesi etkinlikleri düzenleyecektir” dedi.

Editör: Çetin KEYDAL