Turgut Altınok, Ankara'nın Balâ ilçesinin Aşıkoğlu köyünde 1 Nisan 1957 tarihinde dünyaya gelmiş bir lider ve siyasetçidir. İlkokulu Keçiören Fevzi Atlıoğlu İlkokulu’nda tamamlayan Altınok, ortaokul ve lise eğitimini Keçiören Kalaba Lisesi’nde almıştır. Yükseköğrenim için Azerbaycan'a giden Altınok, burada Hukuk eğitimini tamamlayarak Türkiye - Azerbaycan ilişkilerine katkıda bulunmuş ve Azerbaycan Vektör Uluslararası İlim Merkezi tarafından fahri doktora payesi ile ödüllendirilmiştir. Evli ve dört çocuk babası olan Altınok, sadece siyasi kariyeriyle değil aynı zamanda eğitim ve uluslararası ilişkilerdeki katkılarıyla da bilinmektedir.

5 İlin Valisi Değişti: Resmi Gazete'de Yayımlandı 5 İlin Valisi Değişti: Resmi Gazete'de Yayımlandı

Siyasi Hayatı ve Başarıları

Turgut Altınok, gençlik yıllarından itibaren Ülkü Ocakları'nda aktif olarak görev almış, 25 yaşında iken Milliyetçi Çalışma Partisi Keçiören İlçe Başkanlığı'na seçilmiştir. Ardından Ankara İl Başkanlığı ve Merkez Yürütme Kurulu üyeliklerine yükselerek siyasi kariyerine hızla devam etmiştir. 12 Eylül Darbesi sonrasında Milliyetçi Hareket Partisi'nde Genel Sekreterliğe kadar yükselen Altınok, 1994 yerel seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi'nden Keçiören Belediye Başkanı olarak seçilmiştir.

Fazilet Partisi'ne katıldıktan sonra 1999 yerel seçimlerinde Keçiören Belediye Başkanlığı'na tekrar seçilen Altınok, 28 Şubat süreci sonucunda Fazilet Partisi'nin kapatılması ve yerine Saadet Partisi'nin kurulmasıyla birlikte Abdullah Gül önderliğindeki yenilikçi kanatla birlikte AK Parti'nin kurucuları arasında yer almıştır. 2004 yerel seçimlerinde AK Parti'den Keçiören Belediye Başkanlığı'na seçilen Altınok, 29 Mart 2009 Türkiye yerel seçimlerinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday olmuş, ancak seçimi kazanamamıştır.

2013 yılında AK Parti'den istifa eden Altınok, 2014 yerel seçimleri için Büyük Birlik Partisi'nden Keçiören Belediye Başkanlığı'na aday olmuş ve %30,3 oy alarak seçimi ikinci sırada tamamlamıştır. Ancak, 2019 yerel seçimlerinde Keçiören Belediye Başkanlığı için tekrar AK Parti'ye dönerek aday olmuş ve bu sefer seçimi kazanarak görevine devam etmiştir.

Özel Hayatı ve Aile

Turgut Altınok'un siyasi kariyerinin yanı sıra özel hayatı da dikkat çekicidir. Süreyya Altınok ile evli olan Altınok'un Hacı Mehmet (d. 1984) ve Fatih Furkan (d. 1997) adında iki oğlu, Aybüke (d. 1982) ve Ayça (d. 1990) adında iki kızı bulunmaktadır. Aile bağlarına verdiği önem ve ailedeki birlik, Altınok'un liderlik özelliklerini de yansıtmaktadır.

Makam Geliş ve Görev Süreleri

3 Nisan 2019 tarihinde Keçiören Belediye Başkanı olarak makama gelen Turgut Altınok, görev süresi boyunca önemli projelere imza atmıştır. 27 Mart 1994 - 29 Mart 2009 tarihleri arasında Keçiören Belediye Başkanlığı görevini üstlenen Altınok, bu süre zarfında ilçeye değerli hizmetler sunmuş ve halkın takdirini kazanmıştır. Yerine geldiği isimler arasında Mustafa Ak ve Hamza Kırmızı gibi önemli isimler bulunmaktadır.

Turgut Altınok, uzun ve başarılı siyasi kariyeri, ailesine verdiği önem, ve liderlik nitelikleriyle tanınan bir isimdir. Keçiören Belediye Başkanlığı'nda görev yaptığı dönemde ilçeye kazandırdığı projelerle halkın güvenini kazanmıştır. Türkiye'nin siyasi ve yerel yönetimine yaptığı katkılar ile de tanınan Altınok'un hikayesi, ülkenin liderlik geçmişine önemli bir katkı sağlamıştır.

Daha Fazla Bilgi

Ozgecmis5
Turgut Altınok, 1962 yılında Ankara’nın Balâ ilçesinde doğdu. İlköğrenimini Keçiören Fevzi Atlıoğlu İlkokulunda, ortaöğrenimini Keçiören Kalaba Lisesinde tamamladı. Yükseköğrenimini uluslararası hukuk alanında yapan Altınok, Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin geliştirilmesi için yürüttüğü çalışmalardan dolayı Azerbaycan Uluslararası Vektör İlim Merkezi ve Kazakistan Abay Devlet Üniversitesi’nden "Profesör" payesi aldı.
Ozgecmis1
Siyasi hayatı “Ülkü Ocakları’nda” başladı. 22 yaşındayken Milliyetçi Çalışma Partisi (MÇP) Keçiören İlçe Başkanlığı görevini üstlenen Altınok, 24 yaşında MÇP Ankara İl Başkanlığı ve Merkez Yürütme Kurulu Üyeliği yaptı. 12 Eylül Darbesi’nden sonra 27 yaşında, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Sekreter Yardımcısı oldu. 1994 yerel seçimlerinde MHP’den, 1999 yerel seçimlerinde ise Fazilet Partisi’nden Keçiören Belediye Başkanı seçildi. Altınok, kuruluş aşamasında yer aldığı AK Parti’den 2004 yerel seçimlerinde Keçiören Belediye Başkanı seçilirken, 31 Mart 2019’da yapılan son yerel seçimlerde yeniden Keçiören Belediye Başkanlığı görevini üstlendi.
Ozgecmis3

Hacı Bektaş-ı Veli’nin, "Bir olalım, iri olalım, diri olalım" düsturuyla hiçbir zaman ayırmadan-kayırmadan, ötekileştirmeden her kesime kucak açan Turgut Altınok; adalet, hoşgörü ve samimiyet merkezli belediye başkanı profiliyle vatandaşların gönlünde taht kurdu. Türkiye’de yerel yönetimlerin örnek aldığı bir belediyecilik sistemi kurarak ilklere imza atan Altınok, yenilikçi projeleriyle "Model Başkan" olarak tanındı.

Turgut Altınok’un belediye başkanlığı dönemlerinde turizm merkezi haline gelen Keçiören, Kültür ve Turizm Bakanlığının yayın kataloğunda "Gezilecek Yerler" başlığı altında yer aldı. Özellikle pazar uygulamaları, üniversitelerde araştırma ve tez konusu oldu. Kentsel dönüşüm projeleri ve üstyapı çalışmaları 6’da 5’i gecekondu olan Keçiören’i sadece Ankara’nın değil, Türkiye’nin parlayan yıldızı yaptı.

Ozgecmis5
Altınok’un Keçiören’e kazandırdığı sayısız eser ve hizmet bulunmaktadır. Cumhuriyetimizin 100. yılına yakışır bir eser olan Atatürk Cumhuriyet Kulesi ve Atatürk Ankara Milli Mücadele Müzesi başta olmak üzere Deniz Dünyası, Türkiye’nin ilk şehir merkezli teleferiği, Ankara Evi, Türk Büyükleri Anıtı, Orhun Yazıtları Anıtı, Estergon Türk Kültür Merkezi, Keçiören Saat Kulesi, Keçiören Doğal Yaşam Parkı, Kösrelik Göleti Mesire Alanı, Lavanta ve Gül Bahçesi Çekim Platosu, çeşmeler, sebiller, şelaleler, yürüyüş yolları, gül bahçeleri, örnek ve modern pazar yerleri, eğitim merkezleri, kütüphaneler, kreşler, 600’e yakın park-bahçe ve spor kompleksini Başkentlilerin kullanımına sundu. İhtiyaç sahiplerine destek programları, sosyal sorumluluk projeleri, kültür sanat projeleri, sokak hayvanlarının rehabilitesi için kurulan bakım merkezi, teknoloji merkezi ve buz pateni pisti ile şehre yeni bir vizyon kazandırdı.

Turgut Altınok Hakkında Videolar

Editör: Egemen KEYDAL