Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) gerçekleşen 2023 Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) toplantısı sonucunda, Orgeneral Metin Gürak'ın Genelkurmay Başkanı olarak atanması ve TSK komuta kademesinin şekillenmesiyle birlikte, orduda önemli atamalar gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğindeki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) tarafından yapılan atama kararları, Resmi Gazete'de yayımlanarak resmiyet kazandı. Bu kararlar doğrultusunda, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıklarından toplamda 187 general ve amiralin görev yerleri yeniden belirlendi.

Alınan kararlara göre, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan 119 general, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan 30 amiral ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan 38 generalin yeni görevleri tayin edildi.

Resmi Gazete'de yer alan Kara Kuvvetleri Komutanlığı General Atama Listesi'ne göre, YAŞ kararı ile orgeneralliğe yükseltilen Orgeneral İrfan Özsert, Genelkurmay 2'nci Başkanlığı'na atanırken, Orgeneral Kemal Yeni Ege Ordusu Komutanlığı'na getirildi. Ayrıca Korgeneral Veli Tarakcı 3'üncü Ordu Komutanlığı'na, Korgeneral Levent Ergün Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı'na, Korgeneral Metin Tokel 2'nci Ordu Komutanlığı'na, Korgeneral Zorlu Topaloğlu Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı'na, Korgeneral Sezai Öztürk 3'üncü Kolordu Komutanlığı'na, Tümgeneral Muammer Alper 5'inci Kolordu Komutanlığı'na ve Tümgeneral Tevfik Algan da 9'uncu Kolordu Komutanlığı'na atanmıştır.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Amiral Atama Listesi'ne göre, Koramiral İbrahim Özdem Koçer Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı'na, Tümamiral Mustafa Kaya ise Mayın Filosu Komutanlığı'na atanmıştır. Tuğamiral Mehmet Savaş Eser Deniz Hava Komutanı olarak görev yapacakken, Tuğamiral Mustafa Biçen ise Çanakkale Boğaz Komutanı olarak görevlendirilmiştir.

Online Otobüs Bileti Nasıl Alınır? Adım Adım Rehber Online Otobüs Bileti Nasıl Alınır? Adım Adım Rehber

Hava Kuvvetleri Komutanlığı General Atama Listesi'ne göre ise, Orgeneral İsmail Güneykaya Muharip Hava Kuvveti Komutanlığı'na, Korgeneral Erdoğan Gür Hava Eğitim Komutanlığı'na, Tümgeneral Ergin Dinç Hava Harp Okulu Komutanlığı'na, Tümgeneral Ali Özmen Hava Savunma Komutanlığı'na ve Tümgeneral Kemal Turan da Hava Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Başkanlığı'na getirildi. Bu atamalarla birlikte, TSK'nın üst kademesindeki yeni görev dağılımı belirlenmiş oldu.

Editör: Çetin KEYDAL