Otomatik Vites Araba mı, Manuel Vites Araba mı? Hangisi Daha İyi? Otomatik Vites Araba mı, Manuel Vites Araba mı? Hangisi Daha İyi?

Yolcular artık havalimanlarına ve hava araçlarına geçerken yanlarında bulunan eşyaların teknik cihazlarla ve gerektiğinde el ile aranacağı bir süreçten geçecekler.

Yolcular, havaalanı güvenliği tarafından teknik cihazlarla yapılan kontrolleri reddederlerse ve eşyalarının elle aranmasını kabul etmezlerse, havaalanı ve hava aracına kabul edilmeyecekler. Bu düzenleme, Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası anlaşmalar çerçevesinde gerçekleştirilecek.

Ayrıca, havacılık güvenlik tedbirleri, hava araçlarına, havacılık tesislerine ve kişilere yönelik olası yasa dışı eylemleri önlemek amacıyla özel güvenlik görevlileri tarafından da genel kolluk gözetiminde yerine getirilecek. Özel güvenlik görevlileri, havaalanı mülki idare amirinin yazılı emriyle, teknik cihazlarla ve gerektiğinde el ile yolcuların üstünü, eşyasını, bagajını ve kargosunu kontrol edip arayabilecekler.

Güvenlik sistemi veya cihazlarla yapılan kontroller sırasında güvenlik ihlali şüphesi doğarsa, özel güvenlik görevlileri tarafından gerekli önlemler alınabilecek; taşınması yasaklanmış nesneler emanete alınabilecek veya açılabilir.

Editör: Kader GÜL