Mısır'ın başkenti Kahire'de gerçekleşen tarihi ziyarette, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantılarının Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Ortak Bildiriyi imzaladı. Bu imza, 12 yıl aradan sonra gerçekleşen önemli bir adımdır ve Türkiye-Mısır ilişkilerinde yeni bir dönemi başlatabilir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Zirvesi'nde aile fotoğrafında yer aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Zirvesi'nde aile fotoğrafında yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sisi'nin Ortak Basın Toplantısı

İttihadiye Sarayı'nda düzenlenen ortak basın toplantısında, iki lider ortak açıklamalar yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sayın Cumhurbaşkanının nazik davetine icabetle uzun bir sürenin ardından - ki 12 yıl - yeniden Kahire’de olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Şahsıma ve heyetime gösterilen hüsnükabulden ötürü Cumhurbaşkanı Sayın Sisi başta olmak üzere tüm Mısırlı kardeşlerimize yine şahsım ve heyetim adına teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.Türkiye Mısır İlişkilerinde Yeni Dönem Erdoğan Ve Sisi'den Önemli Adımlar (1)

Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nin Yeniden Yapılandırılması

İki lider, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantılarının Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Ortak Bildiriyi imzalayarak, bu konseyin Türkiye ve Mısır arasındaki ilişkilerde merkezi bir rol oynamasını sağladı. Konsey, her iki ülke için stratejik işbirliği alanlarını belirleyerek, karşılıklı yarar sağlayacak adımların atılmasına olanak tanıyacak.

İki Ülke Arasındaki İş Birliklerinin Geliştirilmesi

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkilerin arttığını ve yeni iş birliklerinin hayata geçirileceğini belirtti. Türkiye'yi de ziyaret edeceğini açıklayan Sisi, bu ilişkilerin geliştirilmesi için kararlı olduklarını vurguladı. Türkiye-Mısır ticaret hacminin kısa sürede 15 milyar dolara çıkarılması hedeflenirken, savunma sanayi ve enerji alanlarında da iş birliği yapılması planlanıyor.

Gazze Konusundaki Çağrı

Basın toplantısında, Gazze'deki insanlık dramına da değinildi. İsrail saldırılarında birçok masum insanın hayatını kaybettiği ve yaralandığı vurgulandı. Türkiye'nin, Gazze'ye insani yardımların engelsiz bir şekilde ulaştırılması konusundaki çabaları takdirle karşılandı ve Mısır makamlarının desteği özellikle vurgulandı.

Bu tarihi ziyaret, Türkiye-Mısır ilişkilerinde yeni bir sayfa açabilir. İki ülke arasındaki iş birliklerinin artması, bölgesel istikrar ve refahın sağlanmasına katkıda bulunabilir.

Editör: Kader GÜL