Günümüzde akıllı telefonlar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Ancak, tuvalete telefonla gitmek gibi alışkanlıklar beklenmedik sağlık riskleri taşıyabilir.

Dünya nüfusunun yüzde 90'ından fazlası bir akıllı telefona sahip veya kullanıyor ve birçoğu akıllı telefon olmadan idare edemiyor.

Ancak çoğu sağlık endişesi genellikle araç kullanırken dikkat dağınıklığına, radyo frekanslarına maruz kalmanın olası etkilerine veya bağımlılık yaratma potansiyeline odaklanır. Telefonunuzda mikrobiyal enfeksiyon kapma riski de oldukça gerçektir.

2019'da yapılan bir araştırma, Birleşik Krallık'ta insanların yüzde 57'sinin telefonlarını tuvalette kullandığını ortaya koydu. Ayrı bir araştırma, dört Amerikalıdan üçünün tuvalette telefonlarını kullandığını gösterdi. Bu da telefonlarımızın klozet kapaklarından daha kirli olabileceği anlamına geliyor. Telefonlarımızı (hijyenleriyle pek tanınmayan) çocuklara veriyoruz, yemek yerken kullanıyoruz ve her türlü kirli yüzeye koyuyoruz. Bunlar, telefonlarımızın mikropları ve yiyecek artıklarını taşımasına neden olabilir.

İnsanların günde binlerce, hatta yüzlerce kez telefonlarına dokunduğu tahmin ediliyor. Örneğin, tuvaletten çıktıktan, yemek pişirdikten, temizlik yaptıktan veya bahçe işleriyle uğraştıktan sonra ellerimizi yıkasak da, telefonlarımıza dokunduktan sonra ellerimizi yıkamayı düşünme olasılığımız çok daha düşük.

Telefonlar ne kadar mikrop dolu olabileceğini göz önüne alındığında, cep telefonu hijyenine daha fazla dikkat etme zamanının geldiği açıktır.

Eller her zaman bakteri ve virüsleri toplar ve enfeksiyon kapma yolu olarak kabul edilir. Dokunduğumuz telefonlar da öyle. Cep telefonlarının mikrobiyel kolonizasyonu üzerine yapılan bir dizi çalışma, cep telefonlarının birçok farklı türde potansiyel patojenik bakteri ile kontamine olabileceğini göstermektedir.

Telefonunuzu düzenli olarak temizlemeye başlamanız önemlidir. Federal İletişim Komisyonu (FCC), telefonunuzun ve diğer cihazlarınızın günlük olarak temizlenmesini önermektedir, çünkü virüsler sert plastik yüzeylerde birkaç gün hayatta kalabilirler.

Boğaz Yanması: Hangi Durumlarda İlaçsız Tedavi Yeterli Olabilir? Boğaz Yanması: Hangi Durumlarda İlaçsız Tedavi Yeterli Olabilir?

Alkol bazlı mendil veya sprey kullanarak telefon kılıflarını ve dokunmatik ekranları temizleyin. Bu ürünlerin en az yüzde 70 alkol içermesi gerekiyor ve mümkünse her gün kullanılmalıdır.

Dezenfektanları doğrudan telefonun üzerine püskürtmeyin ve sıvıları bağlantı noktalarından veya telefonun diğer açıklıklarından uzak tutun. Ağartıcı veya aşındırıcı temizleyiciler kullanmaktan kesinlikle kaçının. Temizlik işleminden sonra ellerinizi iyice yıkamayı unutmayın.

Telefonunuzu nasıl kullandığınızı düşünmek, mikroplarla dolup taşmasını önlemek için önemlidir. Evde olmadığınızda, telefonunuzu cebinizde veya çantanızda bulundurun ve sürekli telefonunuza danışmak yerine, yapılacaklar listesinin yer aldığı tek kullanımlık bir kağıt listesi kullanın. Telefonunuza, sabun ve suyla yıkanmış veya alkol bazlı el dezenfektanı ile dezenfekte edilmiş temiz ellerle dokunun.

Editör: Kader GÜL