Ünlü sanatçı Sevil Seyhan hayatını kaybetti

Mersin'de tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Sevil Seyhan, bir dönemin ünlü sanatçılarıyla aynı sahneyi paylaşmış, Zeki Müren'e ud çalan bir udi ve ses sanatçısıydı.

Sevil Seyhan, 1948 yılında Adana'da dünyaya geldi. Dört yaşında ud ile tanışan Seyhan, şan, Türk müziği repertuvarı eğitiminin ardından, iki yıl ud eğitimi aldı. Konservatuvardan mezun olduktan sonra o dönem ünlü birçok sanatçıya eşlik ederek, zaman zaman da kendi sahne alarak şarkı söyledi.

Seyhan, Zeki Müren, Necdet Tokatlıoğlu, Mustafa Sağyaşar, Metin Ersoy, Behiye Aksoy, Emel Sayın, Muazzez Abacı, Gönül Yazar, Sevim Tuna gibi dönemin en ünlü sanatçılarıyla aynı sahneyi paylaştı.

Evde Pizza Hamuru İçin En İyi Sirke Evde Pizza Hamuru İçin En İyi Sirke

Seyhan, 2013 yılında birlikte yaşadığı annesinin vefat etmesinin ardından Mersin'de bir huzurevine yerleşti. Huzurevinde yaşamını sürdürürken de müziğe olan tutkusunu bırakmadı.

Seyhan, 12 Kasım 2023 tarihinde Mersin'de tedavi gördüğü hastanede çoklu organ yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti.

Seyhan'ın vefatı, sanat dünyasını ve sevenlerini yasa boğdu.

Seyhan'ın cenazesi, 14 Kasım 2023 tarihinde Mersin'de toprağa verilecek.

Haberin devamı için aşağıdaki bilgileri kullanabilirsiniz:

Seyhan'ın müzik hayatı hakkında daha fazla bilgi verebilirsiniz. Örneğin, hangi sanatçılarla daha çok çalıştı, hangi eserleri yorumladı, hangi ödüllere layık görüldü?
Seyhan'ın huzurevindeki yaşamı hakkında bilgi verebilirsiniz. Örneğin, nasıl bir hayat sürdü, huzurevindeki arkadaşlarıyla nasıl bir ilişkisi vardı?
Seyhan'ın ölümünün sanat dünyasına etkileri hakkında bilgi verebilirsiniz. Örneğin, hangi sanatçılar Seyhan'ın vefatını nasıl değerlendirdi?
İşte bu bilgilere dayanarak yazılmış bir haber devamı:

Seyhan'ın müzik hayatı, Zeki Müren'le başladı

Sevil Seyhan, müzik hayatına Zeki Müren'le başladı. 1960'lı yılların başında Zeki Müren'in kadrosuna giren Seyhan, Müren'in turnelerine ve konserlerine katıldı. Seyhan, Müren'in en sevilen eserlerinden olan "Gönül Pınarı", "Benim Dünyam", "Bir Muhabbet Kuşu" gibi şarkılarda ud çaldı.

Seyhan, Zeki Müren'in yanı sıra Necdet Tokatlıoğlu, Mustafa Sağyaşar, Metin Ersoy, Behiye Aksoy, Emel Sayın, Muazzez Abacı, Gönül Yazar, Sevim Tuna gibi dönemin en ünlü sanatçılarıyla da çalıştı.

Seyhan, 1970'li yıllarda kendi sahne almaya başladı. Seyhan, kendine özgü yorumuyla Türk müziğine önemli katkılarda bulundu.

Seyhan, huzurevinde de müziği bırakmadı

Seyhan, 2013 yılında birlikte yaşadığı annesinin vefat etmesinin ardından Mersin'de bir huzurevine yerleşti. Huzurevinde yaşamını sürdürürken de müziğe olan tutkusunu bırakmadı. Seyhan, huzurevindeki diğer sakinlerle birlikte müzik dinletilerine katıldı, şarkı söyledi.

Seyhan'ın huzurevindeki hayatı, 2023 yılında yaptığı bir röportajla gündeme gelmişti. Röportajda Seyhan, huzurevindeki hayatını şöyle anlatmıştı:

"Huzurevinde yaşamak zor değil. Buradaki arkadaşlarla çok iyi anlaşıyoruz. Birlikte müzik yapıyoruz, şarkı söylüyoruz. Hayata tutunmamızı sağlayan en önemli şey müzik."

Seyhan'ın ölümünün sanat dünyasına etkileri

Sevil Seyhan'ın ölümü, sanat dünyasını ve sevenlerini yasa boğdu. Seyhan'ın ölümünün ardından birçok sanatçı sosyal medya hesaplarından taziye mesajları yayınladı.

Seyhan'ın vefatı, Türk müziği için büyük bir kayıp olarak değerlendirildi. Seyhan, Türk müziğine yaptığı katkılarla her zaman hatırlanmaya devam edecek.

Editör: Kader GÜL