Rus paralı asker grubu Wagner’in lideri Yevgeniy Prigojin’in de yolcu listesinde olduğu özel jet Rusya’nın başkenti Moskova yakınlarındaki Tver'de düştü.

TASS’ın, Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı'na (Rosaviatsiya) dayandırdığı haberde, Prigojin’in Tver’de düşen Embraer ERJ-135BJ tipi özel jette bulunduğu belirtildi.

Wagner Lideri Prigojin Kimdir?

Diğer yandan, Wagner’e yakınlığıyla bilinen bazı Telegram kanallarında, uçağın Rus ordusuna ait savunma sistemleri tarafından düşürüldüğü öne sürüldü.

Adalet Yerini Buluyor: Timur Cihantimur ve Annesi Yakalandı Adalet Yerini Buluyor: Timur Cihantimur ve Annesi Yakalandı

Rusya Acil Durum Bakanlığı, üç mürettebat da dahil olmak üzere uçaktaki 10 kişinin tamamının kazada öldüğünü açıkladı.

Enkaz Alanında 4 Kişinin Cesedi Bulundu

Rus basını, uçakta Prigojin'in sağ kolu Dmitri Utkin'in de bulunduğunu ve  enkaz bölgesinde şu ana kadar 4 cansız bedenin bulunduğunu aktardı. TASS, haber ajansı, uçak düştüğünde Moskova'daki Şeremetyevo havalimanından kalkalı henüz yarım saat olmadığını bildirdi. 

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, uçağın yere düştükten sonra alev aldığı görüldü.

Wagner: Prigojin'e ait İkinci Uçak Moskova'ya İndi

Wagner'den konuya ilişkin yapılan ilk açıklamada, söz konusu uçakta Prijon'in bulunmadığı belirtilerek,  " ERJ-135BJ tipi uçak Rus güvenlik güçleri tarafından düşürüldü. Prigojin'e ait 2. uçak ise Moskova'ya indi." bilgisi alındı.

Beyaz Saray'dan Açıklama

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden'ın uçak kazası hakkında bilgilendirildiği açıklandı. Ayrıca, "Prigojin'in durumu doğrulanırsa bu hiç kimse için sürpriz olmaz." denildi. 

Biden'dan İlk Açıklama

ABD Başkanı Joe Biden, Wagner liderinin de içinde bulunduğu öne sürülen uçağın düşmesinin arkasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in olup olmadığı sorusuna "Rusya'da Putin'in arkasında olmadığı pek fazla şey olmuyor" diyerek cevap verdi.
 

Editör: Çetin KEYDAL