Mersin'in merkez ilçe Yenişehir Belediyesi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılı dolayısıyla bir dizi etkinlik programı hazırladı.
Yenişehir Belediyesi, cumhuriyetin 100. yılını sergiler, konserler, yarışmalar ve renkli etkinliklerle kutluyor. Kutlamalar çerçevesinde ilk olarak Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezinde sanatçı Mustafa Yüksel’in Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını ve liderliğini konu alan eserlerinden oluşan '1 önder 1 hayat' sergisi açıldı ardından Mehtap Meral konseri düzenlendi.
Yenişehir Belediyesinin etkinlikleri bir hafta boyunca sürecek. Kutlamalar çerçevesinde özgün tarzlarıyla ön plana çıkan 'BARABAR', 27 Ekim Cuma günü saat 20.00’de Atatürk Kültür Merkezinde konser verecek. Yine cuma günü saat 13.00’te Yenişehir Belediyesi Akademi’de 'Yenişehirli ve Hataylı kadınlar 100. yıla elele seramik sergisi' kapılarını açacak.

Türkiye'de İlk Olacak 'Çarşı Melikgazi' Gün Sayıyor Türkiye'de İlk Olacak 'Çarşı Melikgazi' Gün Sayıyor

Yarışmalar, sanat gösterileri, konserler, tiyatro oyunları

28 Ekim Cumartesi günü ise Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi gün boyunca birbirinden renkli etkinliklere ev sahipliği yapacak. Türkiye’nin en prestijli çocuk resim yarışmaları arasında gösterilen 21. Geleneksel Ahmet Yeşil Çocuk Resim Yarışması bu yıl da Yenişehir Belediyesi tarafından cumhuriyetin yüzüncü yılı temasıyla yapılacak. Saat 11.00’de başlayacak yarışmada minik ressamlar cumhuriyeti çizecek. Yenişehir Kişisel Gelişim Merkezinde sanat eğitimi alan kursiyerler, kutlamalar çerçevesinde saat 12.00’de yeteneklerini sergileyecek. Saat 12.30’da da Mersin Oda Korosu 'Cumhuriyet 100. Yıl Konseri' verecek. Saat 14.00’te ise Yenişehir Şehir Tiyatrosu, yeni oyunu 'Kediler Ülkesi'ni çocuklar için sahneleyecek.

Cumhuriyet Bayramı korteji düzenlenecek

Yenişehir Belediyesi 29 Ekim Pazar günü saat 15.00’te Menteş Mahallesi’nde bulunan Yenişehir Belediyesi Kültür Kompleksinde Atatürk’ün kütüphanecisi Nuri Ulusu’nun adını vereceği kütüphanenin açılışını yapacak. Saat 19.00’da ise Yenişehir Belediyesi, ulusal bayramlarda geleneksel hale getirdiği araçlı kortej geçişiyle bayramın coşkusu kente yayacak. Saat 19.00’da Yenişehir Belediyesi ana hizmet binası önünden başlayacak kortej Forum AVM güneyinde bulunan Yenişehir Etkinlik Alanında sona erecek.
Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, cumhuriyetin kuruluşunun yüzüncü yılını hep birlikte kutlamak üzere Mersinlileri düzenleyecekleri etkinliklere katılmaya davet etti.

Editör: Seniha BESLER