Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi açıklarında, Yunanistan'ın Midilli Adası'na ulaşmaya çalışan 46 kaçak göçmen, Yunan Sahil Güvenlik unsurları tarafından lastik botun motoru sökülerek denizde terk edildi. Olay sonucunda ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kalan göçmenler, Türk Sahil Güvenliği ekipleri tarafından kurtarıldı.

Çanakkale Orman Yangını Gözetleme Kulesinden Anlık Görüntüler Çanakkale Orman Yangını Gözetleme Kulesinden Anlık Görüntüler

Sahil Güvenlik Kuzey Ege Grup Komutanlığı ekipleri, Ayvacık ilçesi açıklarında lastik bir botun içerisinde kaçak göçmenler olduğu bilgisi üzerine hemen harekete geçti. Sahil Güvenlik gemisi 'TCSG-61' ve Sahil Güvenlik botu 'KB-20', lastik bot içinde mahsur kalan 46 kaçak göçmeni kurtarmayı başardı. Göçmenler, yapılan işlemlerin ardından Ayvacık'taki Yabancıları Geri Gönderme Merkezi'ne teslim edildi.

Olayın ardından Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından paylaşılan görüntülerde, kaçak göçmenlerin lastik botun motorunun söküldüğü ve denizin ortasında mahsur kaldığı anlar kaydedildi. Bu olay, Yunan Sahil Güvenliği'nin insan hakları ihlalleri ve kaçak göçmenlere yönelik insani dramın bir örneği olarak görülüyor.

Kaçak göçmen krizi, Ege Denizi üzerinden Yunanistan'a ulaşmaya çalışan onlarca insanın yaşamını tehlikeye atmaya devam ediyor. Türk Sahil Güvenliği ve diğer kurtarma ekipleri, insanların hayatlarını kurtarmak için büyük bir çaba harcıyor. Bu tür olaylar, göçmenlerin zorlu yolculuklarının risklerini bir kez daha gözler önüne seriyor.

Editör: Çetin KEYDAL