Vatandaşlar, bu iddiaların ardından harç pulu stoklamaya başladı. GİB, yapılan açıklamada zam iddiasını yalanlamazken, stokçuları uyardı.

GİB Uyarıyor: Spekülatif Haberlere Dikkat!

Gelir İdaresi Başkanlığı, vatandaşların yurt dışına çıkış harcı konusundaki spekülatif haberlere itibar etmemeleri gerektiğini vurguladı. Şu an için harç puluna gelecek bir zamla ilgili resmi bir açıklama olmamakla birlikte, sosyal medyada büyük yankı uyandıran bu iddiaların üzerine Gelir İdaresi'nden henüz bir açıklama gelmedi.

Harç Pulu Zammı Ne Zaman Gelecek?

Yurt dışı çıkış harcına gelecek olası bir zam öncesi toplu alım yapılması durumunda, bu zam miktarının pul ücretine eklenip eklenmeyeceği merak konusu oldu. Vatandaşlar, bu konuda bir açıklama beklerken, Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) mağduriyet yaşanmaması adına uyarıda bulundu.

GİB Açıklama Yaptı: Dikkatli Olun!

GİB'in internet sitesinde yayımlanan duyuruda, yurt dışına çıkış harcının yeniden belirlenmesine ilişkin çalışmaların olduğu basına yansıyan haberlerde belirtildi. Harçlar, diğer vergi kanunları gibi etkililik ve verimlilik yönünden sürekli değerlendirilmekte olup, çıkış tarihinde yürürlükte bulunan tutarlar üzerinden ödenmesi gerektiği vurgulandı.

Banka Faizi ve Sigorta Seçenekleri Nelerdir? Banka Faizi ve Sigorta Seçenekleri Nelerdir?

Dolayısıyla, bugünden harç pulu satın almak veya diğer yollarla harcı ödemek, çıkış tarihinde geçerli tutarın ödenmeyeceği anlamına gelmemektedir. Vatandaşların, spekülatif haberlere itibar etmemeleri ve GİB'in açıklamalarını takip etmeleri önem arz etmektedir.

Editör: Kader GÜL