Ertesi gün hapı fiyatı 2024 yılında fiyat artışı yaşadı. Zamlanan bu ilaçların en güncel fiyatlarını merak edenler için araştırdık. Ertesi gün hapları tek kullanımlık ilaçlar olarak bilinmektedir. Hamile kalmak istemeyen ancak cinsel ilişki sonucunda hamilelik şüphesi olanlar gebeliğin önüne geçmek için kullanılmaktadır. ilişkiyi takiben 72 saat içerisinde kullanılması gerekmektedir.

ERTESİ GÜN HAPI  GÜNCEL FİYATLARI
Ella 30 mg 1 tablet fiyatı 512 TL
Ertes72 1,5 mg 1 tablet fiyatı 442 TL
Norlevo 1,5 mg 1 tablet fiyatı 437 TL
Postpill One 1,5 mg 1 tablet fiyatı 437 TL

Bu markalar arasında ilacın etki süresi, içeriğindeki bileşenler ve fiyat gibi farklılıklar bulunuyor. Hangi markanın sizin için uygun olduğuna eczacınızdan yardım alarak karar verebilirsiniz. Ertesi gün hapının uzun süreli ve ciddi yan etkileri yoktur. Ancak yine de ilacı kullandıktan sonra mide bulantısı, karın ağrısı ve kusma, halsizlik, baş dönmesi, sonraki regl döneminde değişkenlikler vb. yan etkiler görülebilir. Bu etkiler ilaç kullanmayı bıraktıktan uzun süre sonra devam ederse doktorunuza başvurmanız gerekebilir.

Ertesi Gün Hapı Nedir?

Ertesi gün hapı nedir, ne işe yarar gibi sorulara yoğun bir şekilde cevap aranıyor. Ertesi gün hapları en yalın tanımıyla gebeliği engellemek için tek seferlik kullanılan bir ilaçtır. İçeriğinde oldukça yüksek oranda progesteron hormonu bulunuyor. Korumasız ilişkilerde bebeğin oluşumunu en az seviyeye indirmek amacıyla kullanılır.

Plansız oluşacak gebeliklerde kadınların sıkça başvurduğu bu ilacın bir takım yan etkileri de olabiliyor. Bu nedenle olabildiğinde kullanılmaması tavsiye ediliyor. Ertesi gün hapları için birden fazla seçenek bulunuyor. Tüm eczanelerde bu seçenekler mevcuttur. Kolay bir şekilde her eczaneden reçetesiz şekilde satın alabilirsiniz.

Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri

Ertesi gün hapı yan etkileri var mıdır ve varsa nelerdir gibi sorulara yoğun bir şekilde merak ediliyor. Ertesi gün hapları oluşabilecek gebeliği engellemek amacıyla kullanılıyor. İlişkiden 48 saat sonrasına kadar etki süresi vardır. Ancak bu ilacın bazı yan etkileri olabilir. Sıklıkla görülen yan etkilerini sıralamak gerekirse de;

 • Göğüslerde hassasiyet durumu açığa çıkarabilir.
 • Baş ağrısı yapabilir.
 • Baş dönmesine neden olabilir.
 • Bulantı ve kusma da sıkça görülen yan etkileri arasındadır.
 • Karın ağrısına neden olup ve karında kramplar meydana getirebilir.
 • Halsizliğe neden olabilir.
 • Genel bir şişkinlik yaratabilir.
 • Ara kanamalara neden olabilir.

Bu yan etkilerden en az birinin görülmesi halinde hemen doktora başvurmanız gerekiyor. Çünkü ertesi günü hapı kullanımı gerekmedikçe tercih edilmemelidir. Ağır ve ciddi yan etkilere neden olabiliyor.

Ertesi Gün Hapı Kullananlar

Ertesi gün kapı kullananlar sonuçlarını sıklıkla yorum olarak forumlarda paylaşıyor. Daha önce hiç ertesi gün hapı kullanmayan kullanıcılar ise bu yorumları değerlendiriyor. Bazı forum ve sözlük sitelerinde ilaç hakkında yapılan kullanıcı yorumları şu şekildedir;

 • Ben sadece bir kere acil durum diye kullanmıştım. Bende etki etti yani hamile kalmadım.
 • Hamileliği önlemek için kullanılan tek seferlik ilaç.
 • Ben nedense bu ilaca hiç güvenmiyorum çünkü bir arkadaşım kullanmasına rağmen hamile kaldı. Baya araştırmıştım ama buda binde bir görülen bir durummuş. Oda gelip arkadaşımı buldu.
 • Genç kızların abazalıkta leblebi gibi kullandığı ilaç.
 • Hayat kurtaran ilaç.
 • Cahillerin korunma yönteminden başka da bir şey değil.
 • Korunmak için hiç de önerilmeyen yöntem.
 • Kullanan herkeste etki eden şahane bir korunma yöntemi bence.
 • Herkesin kullanmaması gereken ve bence günah olan bir yöntem. Çünkü hayata gelecek bir şeyi bile bile yok etme çabası.
 • Kesinlikle kullanmayın insanın hormonlarını alt üst ediyor. Ya da doktora görünerek kullanın keşke reçetesiz verilmese…

Ertesi gün hapları hakkında bazı kullanıcıların yorumları bu şekildedir. Yorumların detaylarına bakıldığı zaman pek çok kadının hormonal bozukluğa neden olduğunu yazdığı da görülüyor. Yani ağır yan etkileri bulunduğu ifade ediliyor. Hatta bu nedenle gerekmedikçe kesinlikle kullanılmaması da tavsiyeler arasında yer alıyor.

Ertesi Gün Hapı Emzirme Zararlı Mı?

Ertesi gün kapı emzirme zararlı mı sorusu bebek emziren kadınlar tarafından sıkça merak ediliyor. Emzirme döneminde hamilelik şüphesi olan kadınlar da bu hapı kullanarak önlem almaya çalışıyor. Genel anlamda emzirme dönemindeki kadınların kullanımında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Sadece annenin sütüne bir miktar hormon karışmasına neden olabilir. Çünkü ilaç yüksek hormon içeriyor.

 Ancak bu hormon bebeğe hiçbir şekilde zarar vermiyor. Nitekim yeni emziren annelerin bu ilacı kullanmadan evvel yine de mutlaka doktora danışması tavsiye edilir. Özellikle de emzirme döneminde bu detaya dikkat etmenizi öneriyoruz. Çünkü herkeste açığa çıkardığı yan etkiler farklılık gösterebilir.

Ella Ertesi Gün Hapı Fiyatı 2024

Ella ertesi gün hapı fiyatı 2024 yılı için güncellendi. Yapılan son ilaç fiyat zamlarından sonra Ella ertesi günü hapı 512 TL olarak yansıyor. Türkiye’nin her yerinde bu fiyat geçerlidir. Herhangi bir eczaneye giderek bu fiyat üzerinden reçetesiz kolayca satın alabilirsiniz. İlacı satın alırken kullanım direktiflerine dair detayları da mutlaka eczacıya sormayı unutmamalısınız. Eczacının belirttiği şekilde kullanmaya özen göstermeniz tavsiye edilir.

Kendini Gerçekleştirmenin Önemi Kendini Gerçekleştirmenin Önemi

Postpil Ertesi Gün Hapı Fiyatı 2024

Postpil ertesi gün hapı fiyatı 2024 zamlarından sonra değişti. Şu an tüm eczanelerde 437 TL olarak satışa sunuluyor. Bu fiyat Türkiye’nin her yerindeki eczanelerde stabildir. Yeni bir zam gelene kadar tüm eczanelerden bu fiyata kolayca satın alabilirsiniz. Piyasada en sık tercih edilen ertesi hap seçeneği olarak da dikkat çekiyor. Bu noktada ilacı satın alırken kullanım talimatlarına ilişkin eczacınıza da danışmayı unutmamalısınız. Eczacının belirttiği şekilde kullanmaya da özen göstermeniz gerekiyor.

Ertes 72 Ertesi Gün Hapı Fiyatı

Ertes 72 ertesi gün hapı fiyatları sıklıkla merak ediliyor. Ertesi gün hapı olarak satılan birden fazla ilaç markası bulunuyor. Ertes de bir süre bunlardan biri olarak sunuluyordu. Ancak artık piyasada yer almadığı için eczanelerde satışa sunulmuyor. Bunun yerine Ella ve Postpil ertesi gün hapı alternatifleri satışa sunuluyor.

Norlevo Ertesi Gün Hapı Fiyatı

Norlevo ertesi gün hapı fiyatları yılında değişti mi sorusuna sıklıkla cevap aranıyor. Hamilelik şüphesi olan ancak gebeliği önlemek isteyen kadınlar tarafından sıkça ertesi gün hapları kullanılıyor. Bu hap seçeneklerinden biri de Norlevo ertesi gün hapı olarak dikkat çekiyor. Nitekim Norlevo artık satışta değildir.

Editör: Çetin KEYDAL