15 Temmuz'da Metro, Marmaray ve Otobüsler Ücretsiz mi? 15 Temmuz'da Metro, Marmaray ve Otobüsler Ücretsiz mi?

Dolar/TL kuru, günlük sınırlı değer kayıplarını sürdürerek 29,86 seviyesine ulaşarak rekor tazeledi. Aynı dönemde Euro/TL, foreks piyasalarında 32,81 seviyesinden alıcı buldu. Peki, bu rekora ne sebep oldu?

Dolar/TL'nin Değer Kaybı

Dolar/TL, eylül başından beri devam eden günlük sınırlı değer kayıplarını sürdürdü. Aralık ayının ilk yarısında gözlenen tempoya kıyasla hızlanarak, 29,86 seviyesinden işlem görmesiyle rekor tazeledi. Geçen yılın tamamını yüzde 36.6, aralık ayını ise yüzde 2.2 kayıpla kapatan Türk Lirası, ocak ayının ilk iki işlem gününde yüzde 0.8 değer kaybetti.

Euro/TL'nin Durumu

Euro/TL ise aynı dönemde foreks piyasalarında 32,81 seviyesinden alıcı buldu. Bu durum, uluslararası piyasalardaki dalgalanmaların yerel döviz kurlarına etkisini gösteriyor.

Borsa İstanbul'un Toparlanması

Aralık ayının ikinci yarısında sert düşüşler yaşayan Borsa İstanbul, dün yüzde 2.06 yükselişle son üç seansta kaydettiği toparlanmayı sürdürdü. BİST100 Endeksi 7,624 seviyesine çıkarak pozitif bir sinyal gönderdi.

Uluslararası Piyasalardaki Gelişmeler

Dünya borsalarında dün başlayan satışlar, Asya seansında devam ederken dolar, erken ve agresif faiz indirimi beklentilerinin yarattığı risk iştahının zayıflamasıyla kazanımlarını korudu.

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi dün %1 gerilemesinin ardından bugün %1.1 geriledi. Dolar endeksi ise geçen yılı %2 düşüşle kapattıktan sonra, yeni yılın ilk işlem gününde %0.86 yükselerek Mart ayından bu yana en iyi günlük performansı kaydetti.

Döviz piyasalarındaki bu hareketlilik, ulusal ve uluslararası ekonomik faktörlerin etkileşimini gösteriyor. Yatırımcılar, merkez bankası toplantıları ve ekonomik veriler gibi gelişmeleri yakından takip ederek stratejilerini güncellemelidirler.

Editör: Kader GÜL