Putin, Ukrayna'nın NATO'ya katılma hedeflerinden vazgeçmesi ve Rusya'nın ilhak ettiği dört bölgeden Ukrayna birliklerinin çekilmesi hâlinde barış müzakerelerine başlayacaklarını duyurdu.

İsrail'in Abluka Altındaki Gazze'ye Saldırıları Devam Ediyor: ABD'den Son Açıklama İsrail'in Abluka Altındaki Gazze'ye Saldırıları Devam Ediyor: ABD'den Son Açıklama

Putin'in Barış Şartları

Putin, Ukrayna birliklerinin Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya'dan çekilmesi gerektiğini belirtti. NATO'ya katılma isteğinden vazgeçen Ukrayna'ya gerçek bir barış teklifinde bulundu. Ateşkesi geçici bir çözüm olarak görmeyen Putin, çatışmaların tamamen sona erdirilmesini önerdi.

Ukrayna Zirvesi Öncesi Açıklamalar

Putin, İsviçre'de yapılacak Ukrayna zirvesi öncesinde, Ukrayna'ya barış şartlarını açıkladı. İsviçre'deki zirveye davet edilmediğini belirten Putin, Rusya'nın bu zirvede yer almadığı takdirde sonuçsuz kalacağını savundu.

Rusya'nın Garantisi

Putin, Ukrayna birliklerinin güvenli bir şekilde geri çekilmesi konusunda Rusya'nın garanti verdiğini söyledi. Bu güvenceyle birlikte, barış müzakerelerinin önünün açılacağını ifade etti.

AB'nin Ukraynalılara Sağladığı İmkanlar

AB Geçici Koruma Yönergesi kapsamında, Ukraynalılar AB ülkelerinde oturma izni alabiliyor, eğitim ve sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyor, iş bulup çalışabiliyor.

Ukraynalılar İçin Sağlanan Destekler

AB ülkelerinde geçici korumadan yararlanan 4 milyon 200 bin Ukraynalıya sosyal refah, barınma ve geçim yardımı gibi destekler sağlanıyor. Bu destekler, Ukraynalı mültecilerin Avrupa'da daha iyi bir yaşam sürdürmesine katkı sağlıyor.

Putin'in Zirveye Eleştirisi

Putin, Rusya'nın davet edilmediği bir zirvenin sonuçsuz kalacağını belirterek, barış görüşmelerinde yer almaları gerektiğini vurguladı. Bu eleştiri, zirvenin etkili olup olmayacağı konusunda soru işaretleri yarattı.

Putin'in barış çağrısı, Ukrayna'nın NATO'ya katılma hedeflerinden vazgeçmesi ve Rusya'nın ilhak ettiği bölgelerden çekilmesi şartına bağlı. Bu şartlar altında, barış müzakerelerinin başlaması mümkün görünüyor. Avrupa Birliği'nin Ukraynalılara sağladığı geçici koruma ve destekler de, mültecilerin yaşamlarını sürdürebilmeleri için önemli bir rol oynuyor.

Editör: Kader GÜL