Son zamanlarda Çinli otomobil üreticilerinin yükselişi, bazı ülkeleri endişelendirmeye başladı. Avrupa Birliği (AB), bu yükselişi engellemek için Çinli markalara ek vergiler getirerek önlem almaya karar verdi.

Türkiye ve Avrupa Birliği de benzer şekilde Çinli markalara ek vergi uygulama kararı aldı.

Volvo, Yeni Vergi Tarifesini Eleştirdi

Merkezi İsveç'te bulunan, ancak Çinli Zhejiang Geely Holding Grubu'na ait otomobil markası Volvo, Avrupa Komisyonu'nun Avrupa'ya ihraç edilen Çin yapımı elektrikli otomobillere uygulamayı planladığı yeni yüksek vergi tarifesini eleştirdi.

Volvo CEO yardımcısı Bjorn Annwall, müşterilerin cebinden daha fazla para çıkacağını belirtti. Volvo'nun EX30 elektrikli kompakt SUV modeli Çin'de üretilip Avrupa'ya ihraç ediliyor. Ayrıca, Volvo Avrupa pazarları için küçük miktarlarda XC60 orta boy SUV ve S90 sedan da ithal ediyor.

2025 yılında Belçika'nın Gent kentindeki fabrikasında Avrupa pazarları için EX30'un üretimine başlayacak olan Volvo, CEO yardımcısına göre yüksek vergilerden kaçınmak için EX30 modelinin artık Çin'den değil, Belçika'dan ithal edileceğini açıkladı.

Banka Faizi ve Vadeli Mevduat Hesabı Açma Banka Faizi ve Vadeli Mevduat Hesabı Açma

Volvo, Elektrikli Araç Planlarını Ertelemedi

Son zamanlarda elektrikli otomobil satışlarının düşmesiyle birlikte birçok marka gelecek planlarını askıya almıştı. Ancak Volvo, bölgedeki elektrikli araç satışlarının düşmesine rağmen 2030 yılına kadar Avrupa'da içten yanmalı motorlu araçları bırakıp yalnızca elektrikli araçları satma stratejisine sadık kalacağını belirtti.

Volvo'nun bu kararı, şirketin sürdürülebilirlik ve çevre dostu teknolojilere olan bağlılığını gösteriyor.

Editör: Kader GÜL