Polislerin emeklilik olma koşulları diğer memurlardan farklı. Erken emeklilik durumları için mesleki yıpranma payı gibi farklı durumlar da göz önünde bulundurulur.
Bunun dışında ilk işe giriş tarihi, çalışılan sektör, çalışanın kadın ya da erkek oluşu gibi durumlar da emeklilik yaşını belirlemede geçerli koşullardır. 
Normal şartlar altında memurların emeklilik yaşı kadınlar için 58 erkekler için ise 60 yaş olarak belirlenmiştir. Ancak polislerde mesleki yıpranma payı mevcuttur. Mesleki yıpranma payı sebebiyle polisler için emeklilik yaşı zorunluluğunu 52 olarak belirlenmiştir.ali (8)

Çalışma hayatında 20 hizmet süresini tamamlayan polis memurları ek olarak 5 yıllık bir mesleki yıpranma payı hakkı elde ederler. Doldurma zorunluluk bulunan 25 yıllık mecburi hizmet süresinden bu 5 yıllık yıpranma payı düşülür. emeklilik şartları diğer memurlardan farklılık gösterir.Polislerin emeklilik yaşı nasıl hesaplanır?
Polis memurları için zorunluk emeklilik yaşı 55 yaş olarak belirlenmiştir. Ancak belirlenen bu yaş kriteri zorunluluğu, görevde olması şartıyla geçerlidir. Bir polis memuru 55 yaşından önce istifa ettiği durumda erken emeklilik hakkından yararlanamaz. İstifa eden polis memurları için kadınlarda 58 yaş şartı zorunluluğu vardır. Erkekler için ise bu yaş zorunluluğu 60 olarak belirlenmiştir. Polis memurlarının emeklilik yaşını hesaplarken 23 Mayıs 2002 tarihi göz önünde bulundurulur.ali (9)

Beylikdüzü'nde Şok Edici Cinayet: Genç Kadın Boğularak Öldürüldü, Cesedi 6 Parçaya Ayrıldı Beylikdüzü'nde Şok Edici Cinayet: Genç Kadın Boğularak Öldürüldü, Cesedi 6 Parçaya Ayrıldı

Bir polis memurunun 25 yıllık hizmet şartına 2 yıldan az bir süre kaldıysa memur 44 yaşında emekli olabilir.
25 yıla 5 yıldan daha fazla zaman kaldıysa 47 yaşına dek tüm ödemelerini gerçekleştirmiş olmalıdır.
6,5 yıldan fazla süre için ödeme yapacak olan polis memurları için emeklilik yaşı da 48'dir.ali (10)

Editör: Egemen KEYDAL