Bakan Göktaş, faizsiz evlilik kredisi ödemeleri için Mayıs ayını işaret etti. İşte 150 bin TL evlilik kredisi ödemeleri, başvuru detayları ve şartları.

Evlilik Kredileri Ne Zaman Ödenecek: Bakan Göktaş Tarih Verdi

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik ile evlilik planı yapan çiftlere, evlilik kredisi imkanı sunulmuştu. Şimdi gözler, evlilik kredisi ödeme takviminde. Peki, 150 bin TL evlilik kredisi ödemeleri yattı mı, ne zaman yatacak?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı'ndan Açıklama

Mahinur Özdemir Göktaş, "Türkiye ile Macaristan'ın Aile Yapısının Güçlendirilmesine Yönelik Özgün Yaklaşımlar Paneli"nde konuştu. Aile ve Gençlik Fonu kapsamında tesis edilen 48 ay vadeli faizsiz 150 bin TL’lik evlilik kredisine ilişkin açıklama yaptı. Göktaş, sıfır faizli 150 bin TL'lik evlilik kredisi başvurusu kabul edilen gençlere ödemelerin Mayıs ayı içerisinde yapılacağını duyurdu.

Gençlerimizin aile kurmalarını desteklemek ve onları her türlü sosyal riske karşı korumak için Aile ve Gençlik Fonunu kurduklarını belirten Bakan Göktaş, "Bu vesileyle Mayıs ayı içerisinde başvuruları kabul edilen gençlerimizle ödemeleri yapacağımızın müjdesini de paylaşmak istiyorum." şeklinde konuştu.

Ev Sahibi Olmak Artık Daha Kolay: Ortak Konut Kredisi Ev Sahibi Olmak Artık Daha Kolay: Ortak Konut Kredisi

Evlilik Kredisi Başvuruları Nasıl Yapılacak

Başvurular, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın internet sitesi veya e-Devlet üzerinden yapılabilecek.

Faizsiz Evlilik Kredisinde Yaş Sınırı Var Mı

Faizsiz evlilik kredisinden 18 ile 29 yaş aralığında olan kişilerin yararlanabileceği belirtiliyor. Fondan yararlanmak isteyen vatandaşların, 30 yaşından gün almamış olması gerekiyor.

150 Bin TL Evlilik Kredisi Şartları

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Başvuru tarihi itibarıyla 18-29 yaş arasında olmak (30 yaşından gün almamış olmak),
  • Depremden etkilenen 11 il dışında taşınmaz sahibi ya da hissedarı olmamak,
  • Başvuru tarihi itibarıyla resmi nikâh tarihine en az 2 ay en fazla 6 ay kalmış olmak,
  • Bakanlığın evlilik öncesi ve sonrasında sunacağı eğitim ve danışmanlık hizmetlerinden yararlanmayı taahhüt etmek,
  • Çiftlerin son 6 aylık gelir toplamı ortalaması ve son aya ait gelirleri toplamı 2 asgari ücretten fazla olmamak,
  • Affa uğramış olsa bile; devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar ile cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlardan; uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti, bunların kullanılmasını kolaylaştırma, kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, kabul etmek veya bulundurmak ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanmak suçlarından hakkında kesinleşmiş bir mahkûmiyet kararı bulunmamak.