2023-2024 KYK 3 aylık toplu ödeme ne zaman yapılacak?

Ders Çalışma Verimliliğini Artırmak İçin İpuçları Ders Çalışma Verimliliğini Artırmak İçin İpuçları

2023-2024 eğitim öğretim yılı KYK burs başvuru sonuçları 13 Kasım 2023 tarihinde açıklandı. Burs almaya hak kazanan öğrenciler, 3 aylık toplu ödemenin ne zaman yapılacağını merak ediyor.

Geçtiğimiz yıl KYK tarafından ekim, kasım ve aralık ayları için 3 aylık toplu ödeme yapılmıştı. 2023-2024 yılı için henüz bir açıklama yapılmadı. Ancak, geçtiğimiz yıllardaki uygulamaya bakıldığında, toplu ödemenin Aralık ayı içerisinde yapılacağı tahmin ediliyor.

KYK burs ücretleri ne kadar?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2024 yılı kredi ve burs rakamlarını lisans öğrencileri için 2 bin, yüksek lisans için 4 bin, doktora öğrencileri için 6 bin liraya çıkardıklarını açıkladı. Bu nedenle, 2023-2024 eğitim öğretim yılında KYK bursu alacak öğrencilerin aylık burs ücreti 2 bin TL olacak.

Özetle, 2023-2024 yılı KYK 3 aylık toplu ödemesinin ne zaman yapılacağı henüz belli değil. Ancak, geçtiğimiz yıllardaki uygulamaya bakıldığında, toplu ödemenin Aralık ayı içerisinde yapılacağı tahmin ediliyor.


Toplu ödemenin yapılacağı tarih, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından henüz açıklanmadı. Ancak, geçtiğimiz yıllardaki uygulamaya bakıldığında, toplu ödemenin Aralık ayı içerisinde yapılacağı tahmin ediliyor.
Toplu ödeme, ekim, kasım ve aralık ayları için yapılacaktır. Bu nedenle, toplu ödemenin miktarı 2 bin TL x 3 = 6 bin TL olacaktır.
Toplu ödeme, öğrencilerin Ziraat Bankası hesaplarına yatırılacaktır. Öğrenciler, hesap numaralarını ve şifrelerini KYK'nın internet sitesinden öğrenebilirler.
Örnekler

2022-2023 eğitim öğretim yılında KYK bursu almaya hak kazanan bir öğrenci, toplu ödeme ile birlikte ilk 3 ay için toplam 6 bin TL burs alacaktır. Bu miktar, öğrencinin eğitim giderleri, konaklama ve ulaşım gibi masraflarını karşılamaya yardımcı olacaktır.
Toplu ödeme, özellikle maddi durumu iyi olmayan öğrencilere büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Bu sayede, öğrenciler eğitimlerine odaklanmak için daha fazla zaman ve enerji ayırabilecektir.


KYK bursu, Türkiye'deki devlet üniversitelerinde eğitim gören lisans, ön lisans ve yüksek lisans öğrencilerine verilmektedir.
Burs almaya hak kazanan öğrenciler, her ay düzenli olarak burs ücretlerini almaktadır.
KYK bursu, öğrencilerin eğitim giderlerini karşılamaya yardımcı olmak amacıyla verilmektedir.

Editör: Kader GÜL