Genel olarak kilo vermeyi isteyen kişiler tarafından kullanılan acı çehre otu, zayıflama konusunda oldukça etkili bir bitkidir. Kimyasal yollar ile zayıflamayı deneyen pek çok kişi, bu otu öğrendikten sonra kimyasal yolları denemekten vazgeçmektedirler. Ancak faydaları, nasıl kullanılması gerektiği, kimlerin tüketmemesi gerektiği gibi önemli ayrıntılara değinmekte fayda var.

Obeziteyi Yok Etmek İçin Sağlıklı Beslenme Alışkanlıkları Nelerdir? Obeziteyi Yok Etmek İçin Sağlıklı Beslenme Alışkanlıkları Nelerdir?

Acı Çehrenin Faydaları Nelerdir?

Acı çehrenin faydalarının birden fazla olduğunu belirtmek önemli olacaktır. Bunlar;

 • Metabolizmayı Hızlandırır: Acı çehre otu metabolizmanın hızlanmasına destek olup, hızlı kilo vermeye yardımcı olmaktadır.
 • Kolesterolü Düşürür: Acı çehre otu, kötü kolesterolün düşmesinde önemli bir destektir.
 • Yağ Yakımını Hızlandırır: Sindirim sisteminde önemli bir etkiye sahip olan bu ot, yağ yakımını hızlandırarak, vücutta bulunan fazla yağın atılmasına yardımcı olmaktadır.
 • Kabızlığa Çözüm: Acı çehre otu, kabızlık problemine çözümdür.
 • Prostat Sağlığı: Acı çehre otunun prostat için önemli bir rolü olduğunu belirtmek mümkündür.
 • Ödem ve Şişliğe Çözüm: Su kaybına sebep olduğundan şişlik ve ödem gibi problemlere çözüm olmaktadır.
 • İştahı Azaltır: Acı çehre otundan yapılan çay, tüketildiği zaman tatlı yeme isteğini önemli oranda azaltmaktadır.
 • Cildin Sıkılığını Korur: Hızlı zayıflamaya yardımcı olan bu tohum, vücutta oluşacak olan sarkmaların önüne geçmekte olup, cildin sıkı olmasına destektir.
 • Kas Kütlesinin Korunmasını Sağlar: Tatlı yeme isteğini azaltan bu ot, iştahın kapanmasına sebep olmaktadır. Bunun sayesinde acı çehre otu; iştahı gereğinden fazla açık olanların, kilo vermesi için önemli bir yere sahiptir.

Acı Çehre Ne İşe Yarar?

Vücutta biriken yağların, kısa zamanda yakılmasına yardımcı olan bu ot, düzenli bir şekilde tüketildiği zaman kilo verdirmektedir. Bunun dışında acı çehre tohumu; kabızlık gibi sindirim sistemi problemlerinden kabızlığa kadar pek çok sağlık problemine iyi gelmektedir. Acı çehre tohumunun daha çok zayıflamak için tüketildiğini belirtmek önemlidir.

Acı Çehre Neye İyi Gelir?

Acı çehre otunun iyi geldiği sorunlar aşağıdaki gibi sıralanacaktır;

 • Prostat: Acı çehre otunun prostat rahatsızlığına çözüm olduğu, tedavi eden bir etkiye sahip olduğu bilinir.
 • Tatlı İsteğini Azaltır: Acı çehre otu; insan vücudunun tatlı gereksinimini karşılamaya destek olur. Acı çehre tohumu tüketildiği zaman tatlı isteği hissedilmeyecektir.
 • Fazla Yağın Giderilmesine Yardımcı Olur: İnsan vücudunda biriken fazla yağın giderilmesinde önemli bir role sahip olan bu ot, düzenli şekilde tüketildiği zaman yağ yaktıran etkisi ile birlikte hızlı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olacaktır.
 • Kabızlığın Giderilmesine Çözüm: Sindirim sistemi sorunlarına oldukça iyi gelen bu ot, kabızlığın giderilmesinde oldukça önemlidir. İçinde yer alan özel etken maddelerin sayesinde kabızlığı önler.
 • Vücuttaki Şişkinliği ve Ödemi Atar: Ödemden ötürü vücut içerisinde oluşan şişkinliğin, acı çehre otu ile giderilmesi mümkündür. Bununla beraber vücutta bulunan toksinleri atar.
 • İştahı Kapatır: Acı çehre otu, iştahı azaltan bir etkiye sahiptir. Bu yüzden devamlı yemek yeme isteğini en aza indirger.
 • Kas Kütlesinin Azalmasını Önler: Genel olarak hızlı bir şekilde zayıflayan insanların, kas sisteminde de bazı zayıflamalar ortaya çıkar. Acı çehre otu kilo verirken kasların zayıflamasını önlemektedir.
 • Kan Şekerinin Düzenlenmesinde Yardımcıdır: Acı çehre otu, kan şekerinin düzenlenmesinde yardımcıdır. Bunun sayesinde şeker hastalarına çok iyi gelmektedir.

Acı Çehre Otunun Zararları

Acı çehre otunun faydalarının yanı sıra, bazı zararlara da sahip olduğunu belirtmek önemli olacaktır. Vücutta fazla biriken suyun, dışarı atılmasına yardımcı olduğundan aşırı tüketilmesi, sıvı kaybına sebebiyet verecektir. Bu durum ise ilerleyen zamanlarda bazı olumsuz sorunlara neden olacaktır. Halsizlik ve yorgunluk şikayetlerinin artması olasıdır. Bunun dışında acı çehre otunun çokça tüketilmesi, türlü hastalıkların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Acı çehre otunu tüketen kişilerin düzenli bir şekilde beslenmeleri ve bu konuda oldukça dikkatli olmalı gerekir. Fazla tüketilmesi vaziyetinde mide bulantısı, mide sancısı ve ishal ortaya çıkabilir. Bu yüzden tüketiminin aşırıya kaçırılmaması gerekir.

Acı Çehre Otunu Tüketmemesi Gereken Kişiler

Acı çehre otu, isminde belirtildiği üzere bir bitki türüdür. Her bitkide olduğu üzere acı çehre otunun fazla kullanılması, bazı yan etkilere neden olur. Bununla beraber bu otu kullanmaması gereken gruplar vardır. Örneğin hamileler, böbrek ve ciğerlerinde herhangi bir soruna sahip olan kişiler bu otu tüketmemelidir.