"İsveç'in başkenti Stockholm'de terör örgütü PKK/YPG yandaşlarının Türkiye Cumhuriyeti’ni ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı hedef alan provokasyonunu ve bu provokasyona göz yuman İsveç makamlarının tutumunu şiddetle kınıyoruz" şeklinde konuştu.

Sözcü Çelik, yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

"İsveç'in başkenti Stockholm'de terör örgütü PKK/YPG taraftarlarının Türkiye Cumhuriyeti’ni ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ı hedef alan provokatif eylemini ve İsveç makamlarının buna göz yuman tavrını kesinlikle kınıyoruz. İsveç makamları, terörle mücadele taahhütlerini yerine getirmek zorundadır. Gerçek bir hukuk devleti, terör eylemlerine ve teröre destek veren faaliyetlere izin vermez. Bir devlet, hukukun üstünlüğü ilkesini benimsemişse, terörizme boyun eğemez.

İsveç makamlarının Türkiye'ye ve İslam'a karşı duyarsız tavrı, aşırılıkçı gruplara cesaret vermektedir. Terörle mücadelede çifte standartlarla hareket etmeyen, tüm nefret suçlarına karşı etkili ve tutarlı bir politika izlenmesini İsveç'ten bekliyoruz."
Bugün sizlerle paylaşmak istediğimiz önemli bir konu hakkında açıklama yapmak istiyoruz. Son günlerde İsveç'in başkenti Stockholm'de yaşanan provokatif olayları ve bu olaylara göz yuman İsveç makamlarının tutumunu büyük bir endişeyle takip etmekteyiz.

Ancak maalesef, terör örgütü PKK/YPG yandaşlarının Türkiye Cumhuriyeti’ni ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ı hedef alan provokasyonlar yaşanmış ve buna karşılık İsveç makamlarının duyarsız bir tutum sergilediğine tanık olduk. Bu durumu şiddetle kınıyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bayram Öncesi CHP'yi Ziyaret Edecek Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bayram Öncesi CHP'yi Ziyaret Edecek

Gerçek bir hukuk devletinde, terör eylemlerine ve teröre destek veren faaliyetlere izin verilmemelidir. Hukukun üstünlüğü ilkesini benimseyen bir devlet, terörizme karşı kararlı bir duruş sergilemek zorundadır. Ancak İsveç makamlarının bu olay karşısındaki tutumu, terörle mücadelede eksikliklerin olduğu izlenimini uyandırmaktadır.

İsveç makamlarının Türkiye ve İslam düşmanı çevrelere karşı gösterdiği vurdumduymazlık, aşırılıkçı gruplara cesaret vermektedir. Terörle mücadelede tutarlı ve etkili bir politika izlenmesini bekliyoruz. Çifte standartlardan uzak, tüm nefret suçlarına karşı kararlı bir tavır sergilenmeli ve terörle mücadelede uluslararası dayanışma gösterilmelidir.

Bu vesileyle, İsveç makamlarını terörle mücadele taahhütlerini yerine getirmeye ve uluslararası hukuka uygun bir şekilde hareket etmeye çağırıyoruz. Türkiye olarak, terörle mücadelede kararlılığımızı sürdüreceğimizi ve uluslararası işbirliğini güçlendirmeye devam edeceğimizi bir kez daha vurguluyoruz.

Editör: Kader GÜL