Cumhurbaşkanı Kararı ile akaryakıt ürünlerinde ÖTV tutarları artırıldı.  LPG otogazda ise litre başına 5,77 lira ÖTV alınacak.

Kararla birlikte benzin ve motorin fiyatlarına 6 lira zam yapıldı.Önceki gün yapılan 1,32 liralık zamla birlikte İstanbul Avrupa yakasında benzinin litresi 28 liraya yükselmişti.

METTA'dan Yoga Omurga Koltukları! Bilgisayarda Çalışırken Sağlığa Dikkat Edin! METTA'dan Yoga Omurga Koltukları! Bilgisayarda Çalışırken Sağlığa Dikkat Edin!

Kararda ayrıca, benzol, tuluol, ksiol, solvent nafta gibi ürünler ve madeni yağlama ürünlerinin de ÖTV tutarlarında artışa gidildi. Ancak uçak benzini, jet yakıtı ve hafif yağlar için ÖTV uygulaması değişmedi.

Bu karar, Hazine ve Maliye Bakanı tarafından yürütülecek ve 16 Temmuz 2023 tarihinden itibaren yürürlüğe girecektir.

Size akaryakıt ürünlerine yapılan ÖTV artışı ile ilgili önemli bir açıklama yapmak istiyorum. Cumhurbaşkanı Kararı ile alınan bu kararın vatandaşlarımızı etkileyecek önemli sonuçları olacağının farkındayız ve açıklığa kavuşturmak istiyoruz.

Bu artış nedeniyle benzin ve motorin fiyatlarına 6 lira zam yapılmıştır.Daha önceki gün yapılan 1,32 liralık zamla birlikte İstanbul Avrupa yakasında benzinin litresi 28 liraya yükselmişti.

Bu tür kararlar alınırken, enerji piyasasındaki küresel ve yerel dinamikler, döviz kurlarındaki değişiklikler ve diğer ekonomik faktörler göz önünde bulundurulmaktadır. Ancak, vatandaşlarımızın bu artışlardan etkileneceğini biliyor ve anlıyoruz.

Enerji politikalarında sürekli bir denge sağlamak zor olsa da, hükümetimiz enerji sektöründe sürdürülebilir çözümler ve tedbirler üzerinde çalışmaktadır. Amacımız vatandaşlarımızın ekonomik yükünü en aza indirirken, enerji sektörünün istikrarlı bir şekilde işlemesini sağlamaktır.

Ülkemizin içinde bulunduğu zorlu ekonomik koşulların farkındayız ve vatandaşlarımızın günlük hayatını etkileyecek kararlar alırken büyük bir sorumlulukla hareket ediyoruz. Hükümetimiz, vatandaşlarımızın yaşam kalitesini korumak ve iyileştirmek için çalışmaya devam edecektir.

Duyarlılığınız ve anlayışınız için teşekkür ederim. Lütfen, vatandaşlarımızın daha sürdürülebilir ve ekonomik çözümler için hükümetimizle birlikte çalışmaya devam edelim.

Editör: Egemen KEYDAL