Kızılcahamam'da Erdoğan'dan Değişim Mesajı Kızılcahamam'da Erdoğan'dan Değişim Mesajı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te gerçekleşen Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Devlet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere bir araya geldi. Görüşmenin ana gündemi, Karabağ bölgesi etrafındaki durumdu.

Putin, Aliyev'i Bişkek'te ağırlamaktan mutluluk duyduğunu belirterek, iki lider arasındaki son telefon görüşmesine atıfta bulundu. Karabağ bölgesi çevresindeki durumun hala öncelikli bir konu olduğunu vurgulayan Putin, daha geniş bir gündemlerinin olduğunu da ekledi.

Aliyev ise Putin ile görüşmekten mutluluk duyduğunu ifade ederek, ziyaretin Kırgızistan'a yapılan bir devlet ziyaretinin bir parçası olduğunu belirtti. İkili gündemin yanı sıra bölgesel konular ve güvenlik konularını ele alacaklarını belirtti. İki lider, ticaret, endüstriyel işbirliği ve ulaştırma alanındaki işbirliği sonuçları gibi birçok projeyi de ele alacak.

Bu görüşme, Azerbaycan ve Rusya arasındaki ilişkilerin yanı sıra Karabağ bölgesinin durumu ve bölgesel güvenlik konularını ele almak için önemli bir fırsat sunuyor. İki liderin baş başa yapacakları görüşme, bu konulardaki işbirliğini ve diyalogu daha da ilerletebilir.

Editör: Çetin KEYDAL